گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر یکی از اجزای اصلی سیستم محرک دستگاه اکسترودر در فرایند اکستروژن است. اکستروژن یک از روش‌های تولید متداول حجمی جهت ساخت قطعات و شکل‌دهی انواع مواد شامل فلزات، مواد پلاستیکی و پلیمرها، مواد غذایی و همچنین سرامیک‌ها است. به صورت کلی در فرآیند اکستروژن، مواد اولیه تحت فشار و پرس درون قالب اکستروژن فشرده شده و قطعه به شکل سطح مقطع قالب تولید می‌شود.

گیربکس اکسترودر

گیربکس اکسترودر: گیربکس‌های مناسب اکسترودر

گیربکس‌های مورد استفاده برای ماشین اکسترودر در واقع از نوع گیربکس‌های صنعتی شافت موازی و یا گیربکس کرانویل با کاربرد سنگین هستند که توان و گشتاور خروجی بالایی داشته و خروجی آن‌ها برای اکسترودر بهینه و تجهیز شده‌اند تا امکان تحمل بارهای محوری را داشته باشند. این گیربکس‌ها نیروی محرک را از الکتروموتور گرفته و با کاهش دور و افزایش گشتاور انتقال می‌دهند. بسته به نوع سیستم و همچنین محصول تولیدی گیربکس‌های با گشتاور مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشتر شرکت‌های معتبر سازنده گیربکس صنعتی، مدل‌هایی مختص استفاده در سیستم محرک دستگاه‌های اکسترودر تولید می‌کنند. مدل‌های زیر که از برندهای مختلف‌اند، می توانند به عنوان گیربکس اکسترودر مورد استفاده قرار بگیرند.

در صورت نیاز به مشاوره جهت تأمین انواع مختلف گیربکس اکسترودر با کارشناسان شرکت سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴ – ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰

در ادامه توضیح مختصری در مورد دستگاه اکسترودر و اجزای آن ارائه شده است.

انواع و اجزاء دستگاه اکسترودر

اجزای اصلی اکسترودرهای پلاستیک (برای تولید انواع پلیمر مثل پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و PVC) که می‌توان آن‌ها را به طور کلی به دو نوع تک‌مارپیچ و دو مارپیچ تقسیم کرد، شامل موارد زیر است:

اجزای دستگاه اکسترودر

قیف تغذیه و ناحیه تغذیه: در صورتی که خوراک به صورت پودر یا گرانول باشد، پس از ورود، در ناحیه تغذیه گرما داده می‌شود تا به حالت مذاب درآید. اما در صورتی که خوراک به صورت مذاب (مثلا از یک راکتور پلیمریزاسیون) وارد شود، نیاز به ناحیه تغذیه نبوده و خوراک به ناحیه تراکم وارد می‌شود.

سیلندر یا پوسته: محفظه یا استوانه فلزی که مارپیچ درون آن قرار دارد. با روش‌هایی مثل عبور آب سرد و گرم از حفره‌های تعبیه شده داخل این استوانه، درجه حرارت اکسترودر را می‌توان کنترل کرد.

صافی: از صافی‌ها که یکی از اجزای مهم در اکسترودرها هستند برای جداسازی ناخالصی‌ها و مواد ناهمگن از مذاب قبل از ورود به قالب استفاده می‌شود.

مارپیچ: از مهم‌ترین قسمت‌های یک اکسترودر مارپیچ است. مارپیچ با ایجاد نیروی درگ مواد را به جلو انتقال داده و شرایط گرما دادن و ذوب کردن، همگن‌سازی و مخلوط کردن مذاب و رساندن مذاب به دای را فراهم می‌کند. در یک اکسترودر ساده مارپیچ از سه قسمت تغذیه، ناحیه تراکم و فشردگی یا انتقال و ناحیه اندازه‌گیری و سنجش تشکیل شده است.

ماشین اکسترودر دو مارپیچ
یک ماشین اکسترودر دو مارپیچه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا