میکرو ویبره

میکرو ویبره یا موتور ویبره کوچک از جمله انواع کوچک ویبره‌های بدنه است که در صنعت به منظور ایجاد ارتعاش در ابعاد کوچک به کار می‌رود. تفاوت این نوع موتور ویبره با انواع بزرگ‌تر صنعتی آن، در اندازه و کاربرد آن است. اما این موتور ویبراتورها تقریبا مکانیزم عملکرد مشابهی با انواع بزرگ‌تر خود دارند.

این دسته از موتورها در ایران توسط شرکت‌های مختلفی از جمله سام تجهیز به بازار عرضه می‌شوند. در این مقاله قصد داریم تا بررسی کاملی از نحوه عملکرد و کاربرد این نوع از ویبراتورهای بدنه صنعتی داشته باشیم.

میکرو ویبره

موتور ویبره کوچک یا میکرو ویبره صنعتی چیست؟

به‌طور کلی هرگاه بخواهیم ارتعاشی روی یک سطح خارجی در صنایع مختلف و با کاربردهای گوناگون ایجاد کنیم، از موتور ویبره استفاده می‌کنیم. ویبره بدنه دیگر نامی است که برای این موتورها انتخاب شده است. زیرا کاربرد آن‌ها ایجاد ارتعاش در بخش خارجی و بدنه سطوح مختلف است.

این موتورهای ارتعاشی از نوع سه فاز، تک فاز و عموما نامتعادل هستند. نام دیگر این مدل از موتورها در صنعت ERM است که به آشفتگی دورانی غیرمتمرکز موتور اشاره دارد. همچنین این موتور با نام‌های دیگری مانند الکترو ویبره و موتور ارتعاشی نیز شناخته می‌شود.

قدرت موتورهای ارتعاشی کوچک پایین‌تر از انواع دیگر موتور ویبره ها است. اما میکرو ویبره‌ها در صنعت کاربردهای مختلفی دارند. این موتورها یک فرآیند مداوم، پیوسته و کارآمد از جریان ماده را در صنایع مختلف در ابعاد کوچک تضمین می‌کنند. غربالگری یکی از کاربردهای ویژه این محصول است که در صنایع مختلف به منظور یکدست‌سازی جریان محصول انجام می‌شود.

عملکرد و کاربرد میکرو ویبره صنعتی

به‌طور کلی در صنایع مختلف، میزان ارتعاش خودخواسته بنا به نیاز صنعتی تعیین می‌شود. مثلا در صنایع سنگین که دانه‌های درشت شن و سنگ غربال می‌شوند نیاز به ارتعاشات متناسب با اندازه ذره است. طبیعی است که هرچه وزن و حجم ذرات کوچک‌تر باشد ارتعاش خودخواسته موردنیاز برای ایجاد آن نیز کمتر است.

این اصل کلی مبنای استفاده از انواع ویبره‌های بدنه صنعتی در صنایع کوچک و بزرگ است. بنابراین در یک نگاه کلی از موتور ویبره‌ کوچک صنعتی زمانی استفاده می‌شود که هدف از ارتعاش در سطوح کوچک و برای ذرات کوچک باشد. پس از میکرو ویبره‌های صنعتی می‌توان برای غربال دانه‌های ریزتر مانند آرد یا سایر مواد مشابه نیز استفاده کرد.

موتور ویبره کوچک

 

بیشتر بخوانید: چه صنایعی از موتور ویبره استفاده میکنند

جهت مشاوره فنی و استعلام و لیست قیمت انواع موتور ویبره کوچک با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.

مشخصات فنی کلی انواع موتور ویبره های کوچک با کیفیت صنعتی

انواع با کیفیت ویبراتورهای میکرو در برندهای مختلف معمولا بر اساس استانداردهای صنعتی اتحادیه اروپا ساخته می‌شوند. مشخصات فنی اصلی این نوع موتورها که در برندهای باکیفیت ساخته می‌شوند عبارتند از:

 • کلاس عایق‌بندی F
 • استاندارد حفاظت مکانیکی IP65
 • دمای کارکرد استاندارد -20°C ÷ +40°C
 • کارکرد مداوم طولانی‌مدت و عموما بدون نقص

مشخصات موتور ویبره کوچک

17 نکته ایمنی هنگام نصب، سرویس و کار با میکرو ویبراتورهای صنعتی

اکثر موتور ویبره های یادشده معمولا به مدت 12 ماه توسط فروشنده گارانتی می‌شوند. این ضمانت ممکن است حتی شامل قطعات تعویضی هم شود. البته اعتبار ضمانت منوط به رعایت اصول ایمنی و استفاده صحیح از موتور بدنه است. در غیر این‌صورت طبیعی است که فروشنده موتور ویبره کوچک صنعتی ضمانت‌نامه را باطل کند و آن را نپذیرد.

از طرفی به منظور رعایت اصول ایمنی و جلوگیری از ایجاد هرگونه خسارت مادی و معنوی در کارگاه‌های صنعتی، رعایت موارد زیر کاملا ضروری است:

 1. قبل از هر بار شروع کار با موتور میکرو ویبره، از نحوه نصب و محل قرارگیری آن مطمئن شوید. اساس کار موتورهای یادشده ایجاد ارتعاش است بنابراین ممکن است در صورت نصب اشتباه یا غیر استاندارد، در وضعیت نامناسبی برای کار قرار بگیرند.
 2. عملکرد موتور را در هنگام کار زیر نظر داشته باشید. صداهای جدید و عدم ایجاد قدرت متوازن اولیه نشان‌دهنده ایراد در موتور یا نحوه نصب آن است که هرچه سریع‌تر باید بررسی و اصلاح شود.
 3. اگر موتور شما گارانتی تعویض کامل یا تعویض قطعه یا تعمیرات را دارد، با فروشنده صحبت کنید تا تعمیرکار و مرکز مجاز مورد تأیید خود را معرفی کند. زیرا در صورت مراجعه به سایر مراکز، فروشنده می‌تواند ضمانت را باطل کند.
 4. به هیچ عنوان موتور ویبره کوچک صنعتی را حین کار لمس نکنید! زمانی موتور ویبراتور و دستگاه خاموش می‌شوند که دوشاخه کشیده شده باشد یعنی ارتباط آن‌ها با منبع تغذیه قطع شده باشد. قبل از کار با موتور ویبراتور صنعتی مطمئن شوید که موتور و سایر تجهیزات خنک شده باشند.
 5. اپراتور و فردی که ناظر و عامل استفاده از میکرو ویبره صنعتی است باید از افراد بزرگسال و ماهر باشد.
 6. منبع تغذیه مورد استفاده برای هر میکرو الکترو ویبره باید مطابق با اطلاعات مندرج شده در کاتالوگ آن باشد.
 7. کابل اتصال موتور باید به صورت دوره‌ای توسط متخصص چک شود. زیرا علت بسیاری از اختلال‌ها در عملکرد موتور، عیب در کابل است.
 8. کابل نباید در معرض لبه‌های تیز، مواد روان‌کننده و گرمای بالا باشد. همچنین هرگز کابل را نچرخانید و گره نزنید.
 9. در خرید موتورهای ویبره‌ کوچکی که بیش از 12 ماه از عدم فروش آن‌ها گذشته است، دقت کنید. بدنه اصلی را بردارید و از چرخش محور موتور اطمینان حاصل کنید. زیرا در اثر نگهداری طولانی‌مدت در انبار گاهی مشاهده شده است که محور نمی‌چرخد و موتور کار نمی‌کند.
 10. موتور ویبره کوچک صنعتی باید بر روی یک سطح صاف کاملا محکم با پیچ و مهره نصب شود.
 11. محکم بودن نصب میکرو ویبراتور را بهتر است قبل از هربار استفاده بررسی کنید. اکثر انواع میکرو ویبره صنعتی با کابل‌های 2 متری عرضه می‌شوند. ویبراتورهای تک فاز با خازنی که قبلا به کابل متصل شده است، ارائه می‌شوند.
 12. ولتاژ اصلی و فرکانس الکترو ویبره و منبع تغذیه باید با مشخصات درج شده در کاتالوگ محصول و کابل متصل به آن خوانایی داشته باشد.
 13. هنگام اتصال جفتی دو میکرو ویبره باید از اتصال محافظ اضافه بار خارجی آن‌ها به یکدیگر اطمینان حاصل شود. بنابراین اگر یک ویبراتور به هر دلیلی از کار بیفتد، منبع تغذیه هردو را خاموش می‌کند تا به اتصالات و قطعات آن‌ها آسیب وارد نشود.
 14. با تنظیم وزنه‌های ویبراتور می‌توان نیروی ارتعاشی را کاهش داد و مقدار جریان جذب‌شده را کاهش داد و به مقادیر مجاز موجود در شناسه موتور بازگرداند.
 15. در هنگام نصب ویبراتور را در مقاطع زمانی کوتاه و ناپیوسته روشن کنید تا از آسیب به خود ویبراتور یا سازه در صورت وجود هرگونه خرابی جلوگیری شود. کلید ON/ OFF برای روشن و خاموش‌کردن موتور استفاده می‌شود.
 16. تعویض بلبرینگ، شفت، بدنه، استاتور و… ممکن است در اکثر انواع میکرو ویبره‌ها امکان‌پذیر نباشد.
 17. پیچ‌ها و اتصالات را تنها با آچار گشتاورسنج یا همان آچار تورک باز و بسته کنید.

تنظیم ارتعاش و شدت لرزش در یک موتور ویبره کوچک صنعتی

برای تنظیم میزان ارتعاش در این موتور باید ابتدا پوشش مخصوص وزنه‌ها را بردارید. سپس باید پیچ‌ها را در انتهای شفت باز کنید. در طرفین شفت، تعداد مشخصی وزنه وجود دارد. تعداد وزنه‌هایی که در طرفین می‌چرخند درواقع تعیین‌کننده نیروی گریز از مرکز موتور است. هر وزنه چرخشی نیروی گریز از مرکز دو وزنه را خنثی می‌کند.

برای تنظیم دقیق‌تر می‌توان وزنه‌ها را از طرفین برداشت و واشرهایی با ضخامت یکسان را جایگزین کرد. پس از فرآیند تنظیم شدت لرزش باید مهره‌ها محکم شوند و روکش وزنه‌ها را مجددا سر جای خود قرار بگیرند. پس از بسته شدن مجدد براساس اطلاعات مربوط به سیل‌بندی و عایق محصول در کاتالوگ، مجددا باید بازرسی نهایی صورت بگیرد.

قیمت موتور ویبره کوچک

قیمت موتور ویبره کوچک به عوامل مختلفی مانند برند، کیفیت، ولتاژ، توان، گشتاور و سرعت آن بستگی دارد. در هنگام خرید موتور ویبره کوچک، باید به نیازهای خود توجه کنید و مدلی را انتخاب کنید که از نظر قدرت، سرعت و گشتاور مناسب کار شما باشد. همچنین، بهتر است از برندهای معتبر و شناخته شده خرید کنید تا از کیفیت محصول خود مطمئن باشید.

برای اطلاع از قیمت دقیق موتور ویبره کوچک مورد نظر خود، می توانید به فروشگاه های آنلاین و یا حضوری مراجعه کنید و یا با نمایندگی های فروش این محصولات تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: هنگام خرید موتور ویبره به چه نکاتی باید توجه کنید؟

خرید میکرو ویبره

خرید موتور ویبره کوچک صنعتی فقط از فروشگاه‌های معتبر

این محصول با توجه به حساسیتی و ابعادی که دارد، ممکن است دچار مشکلات متعددی از تولید تا فروش شده باشد. به همین دلیل به منظور افزایش اطمینان از سلامت و کیفیت موتور ویبره کوچک صنعتی بهتر است محصول را تنها از فروشگاه‌های مجاز و معتبر هر برند خریداری کنید. در این صورت می‌توانید به استفاده از گارانتی محصول نیز امید داشته باشید!


جهت مشاوره فنی و استعلام و لیست قیمت انواع موتور ویبره کوچک با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
‫5/5 ‫(3 نظر)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا