الکتروموتور

الکتروموتور وسیله‌ای صنعتی است که برای به حرکت درآوردن گیربکس و دیگر قطعات صنعتی استفاده می‌شود. خرید الکتروموتور می‌تواند به سهولت انجام فعالیت‌های تولیدی و صنعتی کمک کند. در ساخت موتورگیربکس، خرید موتور الکتریکی که در مدل‌ها و انواع مختلف استفاده می‌شود، بسیار رایج است. برای شناخت بیشتر این وسیله صنعتی لازم است با انواع الکتروموتور و کارکرد هر کدام از آن‌ها آشنا شوید.

مطالب این صفحه در این زمینه فروش الکتروموتور به شما کمک خواهند کرد، در انتها هم می‌توانید برای خرید الکترو موتور و استعلام قیمت الکتروموتور صنعتی، با کارشناسان فروش سام تجهیز تماس بگیرید.

الکتروموتور پایه دار و فلنج‌دار

الکتروموتور پایه دار و فلنج‌دار

فهرست محتوا

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور یا موتور الکتریکی نقش بسیار مهمی در کسب و کار و زندگی روزمره ما بازی می‌کند. این الکتروموتورها هستند که همه چیز را در صنعت و زندگی به حرکت در می‌آورند. موتور الکتریکی با دریافت انرژی الکتریکی، آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. الکتروموتورها در اندازه و توان‌ پایین تا توان بسیار بالا از اجزای اصلی حیاتی صنایع مختلف هستند.

موتورهای الکتریکی با انرژی الکتریسیته به حرکت در می‌آیند و در هر سرعت و گشتاوری، مقدار متفاوتی انرژی الکتریکی نیاز دارند. سرعت یا دور موتور با توجه به نیاز برای کاربردهای مختلف قابل انتخاب است. منبع برق DC و AC، می‌تواند به عنوان جریان ورودی الکتروموتور استفاده شود.

اما برای اینکه بین توان‌ها و گشتاورهای متفاوت الکتروموتور انتخاب کنید، باید سه فاز یا تک فاز بودن موتور الکتریکی را در نظر داشته باشید. فروش الکتروموتور سه فاز، بیشتر برای مصارف صنعتی و سنگین‌تر است. همچنین مدل و نوع الکتروموتور هم می‌تواند در نحوه عملکرد آن، قیمت الکتروموتور و خرید الکترو موتور یا خرید موتور الکتریکی، تاثیرگذار باشد. در ادامه شما را با انواع الکتروموتور آشنا خواهیم کرد.

مشاهده جدول نام‌گذاری انواع الکتروموتور
نام لاتین نام فارسی
Motor with Squirrel Cage Rotor موتور با روتور قفس سنجابی
Motor with Slip-ring Rotor موتور با رتور سیم پیچی شده
Generator ژنراتور
Single Phase Motor موتور تکفاز
Inverter Feeding Motors موتور مناسب برای کنترل دور
Pole Changing Motors موتورهای چند سرعته
Explosion Proof EEx e موتور ضدانفجار کلاس E
Explosion proof EEx na موتور ضدانفجار کلاس NA
Explosion proof EEx de/d موتور ضدانفجار کلاس d یا de
Roller table motors موتورهای میزهای غلطکی
Break Motors موتورهای ترمز دار
Marine motors موتورهای دریایی
Fan Motors موتورهای فن‌دار
Motors for Fire and Smoke موتورهای مناسب برای محیط های آتش ودود

انواع الکتروموتور

موتور الکترونیکی، دسته بندی مشخصی دارد که باید قبل از خرید الکتروموتور به آن توجه کنید. کاربرد هرکدام از انواع الکتروموتور هم متفاوت است و حتی قیمت الکتروموتور صنعتی هم می‌تواند بسته به نوع آن، تغییر زیادی کند. در ادامه، با انواع الکتروموتور بیشتر آشنا می‌شوید:

الکتروموتور DC (الکتروموتور شنت)

هنگامی که بخواهیم از برق مستقیم به عنوان ورودی الکتروموتور استفاده کنیم، باید خرید الکتروموتور DC را در دستور کار خود داشته باشید. سیم‌پیچ‌های روتور و استاتور این موتور الکتریکی، می‌توانند بدون کاهش سرعت، افزایش گشتاور را به همراه داشته باشند. در وسایلی مانند جاروبرقی و دیگر لوازم خانگی می‌توانید این نوع الکترو موتور را مشاهده کنید. قیمت موتور الکتریکی DC ر ا می‌توانید از سام تجهیز دریافت کنید.

الکتروموتور AC

الکتروموتور AC، چیزی مشابه مورد قبل است با این تفاوت که عمدتا شامل موتور‌های سنکرون (هم‌زمان یا متقارن) و آسنکرون (نامتقارن یا القایی) می‌شود. منبع ورودی در این الکتروموتورها، منبع برق AC است.

به دلیل هزینه پیکربندی پایین، کنترل آسان و مشخصات فنی دستگاه، استفاده از الکتروموتور AC کاربرد زیادی دارد. یعنی شما می‌توانید برای دستگاه‌های مختلف، قیمت و خرید الکتروموتور AC را در نظر داشته باشید.

قیمت الکتروموتور AC و DC با هم متفاوت است و در هنگام خرید الکترو موتور باید به این تفاوت، توجه کنید. هنگام خرید موتور الکتریکی می‌توانید از فروشنده بخواهید تا نوع هر دستگاه را برای شما مشخص کند.

استپر موتور

موتور پله‌ای یا استپر، برای ارائه چرخش زاویه گام استفاده می‌شود. در یک الکتروموتور استپر پله‌ای، زاویه چرخش کامل را می‌توان در مراحل متعددی مانند پله‌های 10 درجه (یعنی 18 گام تا چرخش کامل) تقسیم کرد.

الکتروموتور‌های DC بدون جاروبک

بدون جاروبک بودن این الکتروموتورها به شما این اجازه را می‌دهد تا از آن در فضاهای کوچک و کم استفاده کنید. استفاده از الکتروموتور‌های DC بدون جاروبک، خیلی رایج نیست و خرید الکتروموتور‌ DC بدون جاروبک نسبت به موتور الکتریکی DC و AC، کمتر انجام می‌شود.

الکتروموتور هیسترزیس

الکتروموتور موتور هیسترزیس، به عنوان یک موتور سنکرون شناخته می‌شود. این نوع از موتورهای الکتریکی، یک روتور استوانه‌ای دارد که بر اساس تلفات هیسترزیس کار می‌کند. روتور الکتروموتور هیسترزیس می‌تواند از پسماند و جریان گردابی را در یک میدان مغناطیسی برای ایجاد کار مورد نیاز، استفاده کند.

فرآیند بسیار نرم، سرعت پایدار و صدای تولید شده هنگام کار بسیار کم باعث شده که خرید الکترو موتور هیسترزیس در وسایلی مانند پخش‌کننده صدا، ضبط صدا و… مورد استفاده قرار بگیرد.

در محیط‌ها و برای کاربردهای خاص می‌توان از موتورهای با درجه حفاظت بالا و الکتروموتور ضد انفجار یا ضد جرقه استفاده نمود. البته باید در خرید الکتروموتور در نظر داشته باشید که قیمت الکتروموتور در این نوع‌، ممکن است کمی بالاتر از حد متوسط بازار فروش الکتروموتور باشد. به کمک مشاوران فروش سام تجهیز، می‌توانید قیمت موتور الکتریکی را متناسب با نیازتان پر داخت کنید و بهترین الکترو موتور کوچک و متوسط را تهیه کنید.

در جدول زیر انواع مختلف الکتروموتور با نام‌های لاتین آن‌ها مشخص شده‌اند.

جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت انواع الکتروموتور با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰ – ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴

در بازار داخلی انواع برندهای ساخت کشورهای مختلف مثل الکتروموتور ایتالیایی، آلمانی، ترک (ترکیه)، الکتروموتور چینی و ایرانی وجود دارد. شما می‌توانید خرید الکترو موتور را از بین این برندها، انجام دهید. برای استعلام لیست قیمت الکتروموتور چینی سه فاز و تک فاز، با مشاوران سام تجهیز در ارتباط باشید. خرید موتور الکتریکی آلمانی و ایتالیایی، از نظر هزینه اولیه بالاتر است اما کمتر به هزینه‌های ثانویه و تعمیر، نیاز پیدا خواهید کرد.

قیمت الکترو موتور صنعتی و نحوه خرید الکترو موتور هم بسته به شرکت سازنده متفاوت است. در صورتی که برای خرید الکتروموتور به مشاوره و راهنمایی نیاز دارید، با مشاوران فروش سام تجهیز تماس بگیرید.

در وبلاگ سام تجهیز بخوانید: با انواع الکتروموتور آشنا شوید

ویژگی‌های فنی الکتروموتور

مشخصات فنی هر الکتروموتور، روی پلاک بدنه آن نوشته و حک می‌شود. پلاک‌خوانی مشخصات فنی الکتروموتور، به طراحی مدار و انتخاب صحیح کنتاکتور برای موتور الکتریکی کمک زیادی می‌شود. در هنگام فروش الکتروموتور، فروشنده از شما می‌خواهد که مشخصات مورد نیازتان را بیان کنید.

مهندسین تجهیزات صنعتی در هنگام خرید الکتروموتور توسط مشتری و مشخص کردن قیمت الکتروموتور، همین فاکتورها را در نظر می‌گیرند. با بازگو کردن مشخصات مورد نیاز و توان خواسته شده، مشاوران تجهیزات صنعتی می‌توانند به شما برای انتخاب بهترین مدل و انواع الکتروموتور، کمک کنند.

در ادامه پارامترهای برقی الكتروموتورها را خواهید خواند:

 • سریال نامبر یا شماره سریال (Serial Number): این شماره توسط شرکت سازنده به روی بدنه موتور الکتریکی حک می‌شود.
 • نوع یا Type: سه‌فاز یا تک فاز بودن الکتروموتور، آلیاژ ساخت بدنه و نوع آن را می‌توانید در جدول مشخصات نوع آن ببینید و بررسی کنید. قیمت موتور الکتریکی سه فاز که مصارف گسترده‌تر و بیشتری دارد، از الکتروگیربکس ایرانی و خار جی تک فاز، بیشتر است.
 • جریان یا A: این فاکتور، حداکثر شدت جریان مجاز الکتروموتور را نشان می‌دهد. در هنگام خرید الکتروموتور باید توجه کنید که شدت جریان ورودی دستگاه، باید پایین‌تر از میزان A اعلام شده باشد. در غیر این صورت، باید انتظار خرابی دستگاه را داشته باشید.
 • ولتاژ یا V: عددی که به عنوان ولتاژ در جدول مشخصات الکتروموتور ذکر می‌شود، بازه کارکرد دستگاه را توصیف می‌کند. ولتاژ ورودی به موتور الکتریکی هم نباید بیشتر یا کمتر از این عدد باشد. ولتاژ عملکرد بالاتر، می‌تواند قیمت الکتروموتور صنعتی را هم افزایش دهد.
 • فركانس (Frequency): فرکانس کارکرد دستگاه را در این قسمت می‌بینید. در صورتی که بیش از 1 فرکانس برای دستگاه ذکر شده، باید مشخصات دیگر هم طبق همین فرکانس، محاسبه و بررسی شود.
 • فاز (Phase): این مشخصه، تکفاز یا سه فاز بودن دستگاه را مشخص می‌کند. از همین عدد می‌توانید ولتاژ منبع تغذیه کننده را تنظیم کنید. در هنگام خرید موتور الکتریکی باید به فاز دستگاه هم توجه کنید.
 • ضریب قدرت (P) یا توان: ضریب توان در جدول مشخصات فنی موتور الکتریکی با عنوان PF یا P.F یا به شکل علامت cosφ مشخص می‌شود. این عدد، نسبت توان واقعی به توان ظاهری را به درصد نشان می‌دهد. هنگام خرید الکترو موتور باید به توان و ضریب قدرت آن، توجه ویژه‌ای داشت.
 • توان خروجی: توان خروجی مکانیکی به روی شافت را می‌توانید با نام كيلووات يا اسب بخار (KW or Horsepower) در جدول مشخصات موتورهای الکتریکی ببینید. یکی از فاکتورهایی که می‌تواند روی قیمت موتور الکتریکی موثر باشد، توان خروجی آن است.

در هنگام خرید الکتروموتور باید به مشخصات فنی دستگاه و قیمت الکتروموتور هم توجه کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ روش عملی برای راه‌ اندازی الکتروموتور سه فاز

کاربرد موتورهای الکتریکی
کاربرد الکتروموتور در صنعت

برندهای الکتروموتور صنعتی

برای خرید الکترو موتور، باید شرکت سازنده و برند آن را هم در نظر داشته باشید. برندهای خارجی، قیمت ارزی دارند و طبیعتاً باید انتظار تغییرات قیمتی زیادی را در هنگام خرید الکتروموتور خارجی داشته باشید. فروش الکتروموتور خارجی و وارداتی، رایج‌تر است اما قیمت بالاتری هم دارد.

برای کارهای صنعتی، به غیر از فاکتورهایی که در بالا گفتیم، باید راندمان و عملکرد الکترو موتور را هم در هنگام خرید، در نظر داشته باشید. انتخاب موتورهای الکتریکی سه فاز برای فعالیت‌های صنعتی و کارهایی که نیاز به توان و گشتاور بالا دارد، رایج‌تر است.

قیمت خرید هر کدام از الکتروموتورها هم با عوامل زیادی درگیر است. با این حال شما می‌توانید قیمت الکتروموتور خارجی را در برندهای زیر از سام تجهیز دریافت کنید.

قیمت الکتروموتور صنعتی

قیمت الکترو موتور با توجه به عوامل زیادی بررسی و مشخص می‌شود. مهندسان تجهیزات صنعتی با مشخص کردن نیاز و خواسته شما، بهترین مدل را بسته به بودجه و قیمت خرید به شما پیشنهاد می‌کنند.

برای خرید الکتروموتور صنعتی باید به نکات زیر توجه کنید. چون همه آن‌ها روی قیمت موتور الکتریکی تاثیر می‌گذارد:

 • برند یا شرکت سازنده: خرید موتور الکتریکی خارجی از برندهای شناخته شده‌تر و بزرگ‌تر، طبیعتاً هزینه بیشتری روی دست شما می‌گذارد.
 • سیم پیچ: یک عامل مهم در ساخت الکتروموتورها، سیم پیچ استاتور است که باید از جنس استاندارد با درجه خلوص مشخص باشد. جایگذاری سیم پیچ مسی باکیفیت، باعث بالاتر رفتن قیمت نهایی می‌شود. استفاده از سیم مسی بی‌کیفیت یا سیم آلومینیومی را تنها در الکتروموتورهای ارزان قیمت می‌بینید.
 • جنس قطعات و بدنه: طول عمر، کیفیت، دوام، توان و خیلی چیزهای دیگر از مشخصات الکتروموتور، به جنس قطعات مورد استفاده و بدنه آن برمی‌گردد. استفاده از قطعات مرغوب، یقیناً باعث بالاتر رفتن قیمت موتور الکتریکی خواهد شد.
 • نرخ ارز: وارداتی بودن الکتروموتورهای خارجی، باعث وابستگی آن به نرخ ارز و نوسانات بازار ارز می‌شود. برای خرید الکتروموتور شما می‌توانید از روش استعلام قیمت روز موتور الکتریکی استفاده کنید.

خرید الکتروموتور

در صورتی که برای خرید الکترو موتور به مشاوره قیمت الکتروموتور صنعتی و راهنمایی نیاز دارید، با شماره تلفن‌های 66268920(021) و 66278904(021) تماس بگیرید تا مشاوران سام تجهیز به شما کمک کنند.

سام تجهیز، تامین کننده انواع تجهیزات صنعتی داخلی و خارجی است. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از سام تجهیز، لیست خرید تجهیزات صنعتی را با کمترین قیمت انجام دهید و از بین بهترین و باکیفیت‌ترین تجهیزات بازار، خرید کنید.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد هر برند، روی تصویر آن کلیک نمایید.

جهت مشاوره فنی و استعلام و لیست قیمت انواع الکتروموتور با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید. شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰ – ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴

برندهای الکتروموتور

مطالب مرتبط

 

۵ دلیل خرابی الکتروموتورهای TEFC و راه‌های جلوگیری از آن

الکتروموتورهای کاملاً محصور با فن خنک‌کننده (TEFC) برای محیط‌های سخت مانند صنایع پتروشیمی و شیمیایی و تصفیه فاضلاب بسیار مناسب هستند. اما اینکه برای کار

۵ دلیل خرابی الکتروموتورهای TEFC و راه‌های جلوگیری از آن ادامه مطلب »

تعمیر الکتروموتور

آشنایی با ساختار و راهنمای عیب‌یابی و تعمیر الکتروموتور

ما در زندگی روزمره از موتورهای الکتریکی متنوعی استفاده می‌کنیم که بسیاری از این موتورها AC یا الکتروموتورهای جریان متناوب هستند. نوع دیگر موتورها DC یا

آشنایی با ساختار و راهنمای عیب‌یابی و تعمیر الکتروموتور ادامه مطلب »

اسکرول به بالا