گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی یا سیاره‌ای (Planetary Gearbox) از سه مجموعه چرخدنده به نام‌های خورشید، سیاره‌ها و حلقه یا پایه تشکیل شده است. برای ‌گیربکس‌های ‌سیاره‌ای با توجه به نوع طراحی و نحوه قرارگیری گیربکس بر روی موتور، سه حالت مختلف وجود دارد. در هر کدام از این سه حالت، یکی از سه مجموعه چرخدنده ثابت است و دوتای دیگر به ترتیب به عنوان ورودی و خروجی گیربکس در نظر گرفته می‌شوند. در مجموع برای هر سه حالت مذکور، گیربکس‌های ‌سیاره‌ای مدلی از گیربکس شافت مستقیم خواهند بود که در آن‌ها شافت ورودی و خروجی بر روی یک محور قرار دارند.

متداول‌ترین حالت تنظیم ‌گیربکس‌های ‌سیاره‌ای حالتی است که در آن چرخدنده حلقه یا اصطلاحا پایه، ثابت باشد. این ‌چرخدنده بر خلاف جعبه‌دنده خورشید و ‌چرخدنده سیاره‌ها دارای دنده‌های داخلی ‌می‌باشد. در این حالت مجموعه ‌چرخدنده ‌سیاره‌ای در فضای بین ‌چرخدنده حلقه با دنده‌های داخلی و ‌چرخدنده خورشید با دنده‌های بیرونی در گردش هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع گیربکس‌ها این است که با توجه به ثابت بودن ‌چرخدنده حلقه، جهت گردش شافت ورودی گیربکس ‌می‌تواند با جهت گردش شافت خروجی آن یکسان باشد.

گیربکس خورشیدی یا سیاره ای

در مقایسه با گیربکس‌های ساده، ‌گیربکس‌های ‌سیاره‌ای از چگالی قدرت بسیار خوبی برخوردار هستند. این امر با این واقعیت حاصل ‌می‌شود که گشتاور را ‌می‌توان در میان چرخدنده‌های سیاره و با کمک چندین درگیری دندانه‌ها توزیع کرد. یکی دیگر از خصوصیات ذاتی این نوع از طراحی گیربکس‌ها این نکته است که ‌می‌توان به یک طراحی کاملاً جمع و جور (با ابعاد نسبتا کوچک‌تر) و راندمان بسیار بالا دست یافت.

از ویژگی‌های بارز گیربکس‌های خورشیدی می‌توان به راندمان بسیار بالا (تا ۹۸ درصد)، تحمل گشتاور بالا، حجم بسیار کم و جاگذاری آسان اشاره نمود.

با توجه به حجم کم و انتقال گشتاور بالا، باید بسته به کاربرد، توان حرارتی (Thermal Power) گیربکس بررسی شود.

همچنین ‌گیربکس‌های ‌سیاره‌ای معمولاً برای کاربردهای پیشرفته با تکنولوژی بالا ، گشتاور بالا و سرعت بالا که نیاز به دقت بسیار بالایی دارند انتخاب ‌می‌شوند.

کاربردهای گیربکس خورشیدی

  • ماشین آلات ساختمانی و راه‌سازی : جرثقیل ساختمانی، ماشین‌آلات راه‌سازی، میکسر بتن، ماشین حفاری، بیل مکانیکی، گریدر، ماشین‌آلات شهرداری و ماشین‌آلات کاشی و سرامیک
  • صنعت معادن و ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط: ماشین‌آلات ویژه معدن، حفاری، سرند و جدا کننده، دریل‌، خردکن‌ و پمپ‌ها
  • دریایی: ماشین‌آلات لایروبی، جرثقیل‌های دریایی و وینچ‌ها
  • انواع ماشین‌آلات صنعتی: خردکن‌ها، وسایل شهربازی‌ها، کارخانه‌ها و ماشین‌های خاص، ماشین‌آلات فولاد، آلومینیوم، متالوژی، دباغی، ریخته‌گری، کارخانه‌های شیشه، پلاستیک، چوب، کاغذ، پارچه، سرامیک و چاپ.
  • ماشین‌آلات صنایع شیمایی و غذایی
  • تجهیزات زیست محیطی مثل ژنراتور بادی و تصفیه
  • ماشین‌ها و تجهیزات کشاورزی: لودر کشاورزی، ماشین‌های برداشت محصول، خشک کردن محصول و دیگر تجهیزات کشاورزی
  • حمل و نقل و بالابر: لیفتراک بالابر، جرثقیل‌های خودکار، ماشین‌آلات فرودگاهی، تسمه نقاله(کانوایر) و دستگاه‌های بسته بندی
اسکرول به بالا