نحوه عملکرد پمپ آب کولر

پمپ کولر آبی یکی از اجزای اصلی آن است که نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. هر کولر آبی دو کار پرتاب باد و خنک سازی را انجام می‌دهد. پرتاب باد وظیفه دینام کولر یا همان الکتروموتور کولر آبی به کمک تسمه و حلزونی و قطعات مربوط به آن و بخش خنک‌سازی وظیفه پمپ آب کولر، پوشال‌ها و سایر تجهیزات مربوطه است.

اگر این قطعه حساس به هر دلیلی خراب شود، باید هرچه زودتر تعمیر یا تعویض شود، در غیر این صورت امکان سوختن دینام کولر وجود خواهد داشت. در این مطلب به بررسی نحوه عملکرد پمپ کولر آبی می‌پردازیم. تا پایان این مقاله سام تجهیز را همراهی کنید.

پمپ کولر آبی

پمپ کولر آبی چیست؟

هر کولر آبی از چند جز اصلی تشکیل شده است که به شرح زیر هستند:

  • شیر تامین آب
  • شناور
  • پمپ آب
  • پوشال‌ها
  • دمنده و دینام کولر یا الکتروموتور آن (خرید الکتروموتور)

هر کدام از این قطعات وظیفه به خصوصی را در امر خنک سازی و پرتاب باد انجام می‌دهند. پمپ کولر آبی در قسمت پایینی کولر قرار گرفته است. این پمپ آب را از طریق خطوط توزیع آب پمپ می‌کند و پوشال‌های کولر را مرطوب نگه می‌دارد. برای کار کرد درست کولر نیاز است که پوشال‌ها همیشه مرطوب باشند تا هوای تمیز و خنک وارد محیط شود. و این کار با پمپاژ آب روی پوشال ها انجام می‌شود.

پمپ کولر از جنس استیل یا آهن سیلیسدار است تا در معرض آب دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود، البته برخی از پمپ‌ها از جنس پلیمر و یا پلاستیک نیز ساخته می‌شوند. پمپ‌های آب به طور معمول وزنی بین 1 تا سه کیلوگرم دارند. به طور کلی هر پمپ دارای دو بخش موتور و پروانه پمپ است که دو قسمت الکترومکانیکی و مکانیکی آن را تشکیل می‌دهند. توان پمپ‌های کولر آب بین 50 تا 70 وات است و با برق شهر و ولتاژ 220 ولت کار می‌کنند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ آب کولر

  • کلاهک: کلاهک پمپ آب در بالای موتور الکتریکی پمپ قرار دارد. نقش این کلاهک این است که در هنگام گردش آب، آب برروی موتور و اجزای آن نپاشد.
  • پایه پمپ: پایه پمپ در آب قرار گرفته و آب را به نقاط بالاتر و پوشال‌ها پمپاژ می‌کند.
  • پروانه: پروانه در پایه پمپ قرار دارد. معمولاً دارای سه یا چهار پره است و مانند توربین عمل می‌کند.
  • کفی: همان طور که از نام این قطعه پیداست، کفی پمپ در زیر پایه پمپ  و در کف آن قرار دارد و آب بند پمپ کولر است.
  • چپقی: همان لوله‌های کوتاه و متصل به شیلنگ هستند که در خروجی پمپ قرار دارند و آب را به سه راهی منتقل می‌کنند.

اجزای پمپ آب کولر

کولر آبی چگونه کار می‌کند؟

برای این که کولر آبی بتواند به درستی کار کند، ابتدا شیر آب باز شده و آب را به پایین کولر می‌ریزد. زمانی که آب به حد نصاب رسید، شناور باعث بسته شدن شیر آب می‌شود. بعد از این مرحله، پمپ آب، آب را به پوشال‌ها هدایت می‌کند. بعد از اینکه پوشال‌ها به اندازه کافی مرطوب شدند، دینام کولر هوای گرم را از محیط می‌کشد و آن را وارد پوشال‌ها می‌کند. هوای گرم در برخورد با پوشال‌ها خنک و تمیز شده و سپس توسط دمنده از طریق کانال و دریچه‌ها وارد خانه شما می‌شود.

نحوه عملکرد پمپ کولر

نقش پمپ کولر در فرایند خنک سازی

بهترین مکان برای نصب پمپ کولر آبی در کف کولر آبی است جایی که در دورترین نقطه نسبت به پوشال‌ها و نزدیک‌ترین نقطه نسبت به فن دمنده داشته باشد. نحوه عملکرد پمپ به این صورت است که وقتی کف کولر به حد معینی رسید و شناور شیر آب را قطع کرد  با دریافت ولتاژ 220 ولت، شروع به کار می‌کند. سپس،  آب ذخیره شده در کفی کولر را به داخل سه راهی‌هایی که توزیع کننده‌های آب هستند و در بالای پوشال‌ها قرار دارند، به اندازه مناسبی هدایت می کند.

این کار باعث خیس شدن و ایجاد رطوبت در پوشال‌های کولر می‌شود. وقتی موتور کولر هوای گرم را به داخل این پوشال‌ها می فرستد در برخورد با پوشال‌ها هوا خنک شده و این هوای خنک از طریق پروانه دمنده به کانال هدایت می‌شود. پمپ کولر در جهت و سرعت مشخصی کار می‌کند.

عملکرد پمپ کولر تنها به گردش آب بر روی پوشال‌ها محدود نمی‌شود، بلکه پمپ با خنک نگه داشتن محفظه کولر مانع داغ شدن بیش اندازه دینام کولر شده و از سوختن یا خرابی آن جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که در صورت سوختن پمپ و عدم تعویض یا تعمیر به موقع آن، ممکن است باعث سوختن دینام کولر شود.

سوختن پمپ کولر آبی

عوامل زیادی ممکن است در عملکرد پمپ کولر اختلال ایجاد کرده و منجر به خرابی یا سوختن آن شوند. مسدود بودن یا پارگی شیلنگ آب اصلی کولر، خرابی سه راهی آب، خرابی شناور، سوراخ بودن بدنه کولر، استهلاک پره‌های پمپ، نبود آب کافی در کف کولر، عدم سرویس و روغن کاری به موقع کولر، عدم رسیدن برق به پمپ و… از عواملی هستند که منجر به خرابی یا سوختن پمپ کولر آبی می‌شوند.

با بررسی و روغن کاری به موقع پمپ کولر آبی خود تا حدود زیادی می‌توانید طول عمر این قطعه و کولر آبی خود را افزایش دهید. در صورت خرابی قطعه و پمپ، باید خرید پمپ صنعتی را در نظر داشته باشید.


بیشتر بخوانید: نگهداری از کولر آبی در زمستان

سخن آخر

پمپ کولر آبی نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح کولر آبی و قطعات آن دارد. این قطعه با گردش آب در کولر آبی هم به خنک شدن موتور کولر کمک کرده و هم رطوبت کافی برای پوشال‌های کولر را تامین می‌کند.

قیمت پمپ کولر آبی نسبت به موتور آن ارزان‌تر بوده، ولی در صورتی که به هر دلیلی پمپ آب بسوزد، احتمال خرابی و سوختن موتور کولر آبی نیز وجود خواهد داشت. همچنین در صورتی خرابی به دلیل پایین بودن قیمت پمپ به جای تعمیر آن، تعویض می شود.

اجزای تشکیل دهنده پمپ کولر چیست؟

کلاهک، پایه پمپ، پروانه، کفی، چپقی اجزای پمپ کولر هستند.

تعمیر پمپ کولر آبی به صرفه است؟

با توجه به اینکه پمپ کولر آبی قیمت زیادی ندارد در بسیاری از موارد تعمیر آن به صرفه نیست و در صورت سوختن پمپ، خرید پمپ جدید و تعویض آن صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

دلیل سوختن پمپ کولر چیست؟

این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. مسدود بودن مسیر جریان آب و شیلنگ‌ها، استهلاک پره‌های پمپ و نبودن آب در کف کولر به دلیل خرابی شناور یا قطع شدن آب از دلایل اصلی آن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا