گیربکس شافت مستقیم

‌گیربکس‌های شافت مستقیم یا به عبارتی ‌‌گیربکس‌های هم‌محور به ‌‌گیربکس‌هایی گفته ‌می‌شود که شافت خروجی و شفت ورودی آن‌ها بر روی یک محور دورانی قرار دارند. گیربکس‌های شافت مستقیم عمدتاً برای استفاده در کاربردهای مربوط به محرک‌های سروو مورد استفاده قرار ‌می‌گیرند، اما همچنین استفاده از آنها در پیشرانه مربوط به سایر سیستم‌های محرکه به‌راحتی امکان‌پذیر است. نکته حائز اهمیت در گیربکس‌های شافت مستقیم نوع خاص طراحی آن‌هاست.

گیربکس شافت مستقیم

انواع گیربکس شافت مستقیم

انواع ‌‌گیربکس‌های شافت مستقیم بر اساس نوع طراحی آنها شامل موارد زیر ‌می‌باشد:

گیربکس‌های شافت مستقیم ساده

‌گیربکس‌های ساده هم‌محور که اصطلاحا به آنها ‌گیربکس‌های با شافت‌های نصب‌شده گفته ‌می‌شود برپایه گیربکس شافت موازی هستند. در این نوع گیربکس‌ها با توجه به نیاز مشتری ‌گیربکس‌های شافت موازی به‌صورت دو مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای در کنار یکدیگر قرار ‌می‌گیرند. به‌گونه‌ای که نهایتا نوع جایدهی چرخدنده‌ها کمک می‌کند تا شافت ورودی و شافت خروجی گیربکس بر روی یک محور قرار گیرد.

ویژگی‌های این نوع از ‌گیربکس‌های شافت مستقیم تنوع بالا آن‌ها است، کما اینکه خاصیت صرفه‌جویی در فضا را در اختیار شما قرار ‌می‌دهد. همچنین این تنها نسخه گیربکس شافت مستقیم است که می‌تواند شافت خروجی توخالی داشته باشد.

‌گیربکس‌های شافت مستقیم مارپیچ

‌گیربکس‌های مارپیچ شافت مستقیم یا هم محور دقیقاً به سبک ‌گیربکس‌های ساده شافت مستقیم طراحی می‌شوند به‌گونه‌ای که با کنار قرار دادن چند چرخدنده شافت موازی نهایتاً شافت خروجی و شافت ورودی گیربکس هم‌محور ‌می‌شوند. با این تفاوت که در این نوع از گیربکس‌ها به جای استفاده از چرخدنده‌های ساده از چرخدنده‌های مارپیچ استفاده می‌شود. مزیت این نوع از گیربکس‌ها قابلیت اعمال نیروی شعاعی بالا، امکان ایجاد نسبت تبدیل بالا و همچنین داشتن لقی پایین است.

باید به این نکته هم اشاره کرد که گیربکس‌های خورشیدی یا سیاره‌ای را نیز می‌توان در دسته گیربکس‌های شافت مستقیم دسته‌بندی نمود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد گیربکس خورشیدی به صفحه مربوط به این نوع گیربکس مراجعه نمایید.

مزایای ‌گیربکس‌های شافت مستقیم یا هم‌محور

به‌طور کلی طراحی گیربکس شافت مستقیم امکانات بالایی را برای کاربردهای مختلف فراهم ‌می‌کند. این امر به واسطه خصوصیات و مزایای ذاتی این نوع از گیربکس‌ها امکان‌پذیر است. نمونه‌ای از ویژگی‌ها و مزایای مربوط به ‌گیربکس‌های شافت مستقیم شامل موارد زیر هستند:

 • ترتیب هم‌محور شافت ورودی و شافت خروجی
 • راندمان بسیار بالا
 • چگالی بسیار بالا
 • طراحی فشرده (ابعاد و اندازه کوچک)
 • مناسب برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای صنعتی
 • تحقق آسان ‌گیربکس‌های چند مرحله‌ای و بنابراین فراهم کردن نسبت‌های تبدیل بالا

الکتروگیربکس شافت مستقیم

کاربرد گیربکس‌های شافت مستقیم

گیربکس‌های شافت مستقیم در صنایع مختلفی مثل صنایع سیمان، صنایع کاشی و سرامیک، صنایع فولاد، صنایع غذایی، تصفیه آب و فاضلاب و صنایع نفت و پتروشیمی کاربرد گسترده‌ای دارند.

گیربکس‌هاس شافت مستقیم از دیدگاه تولیدکنندگان

همان‌طور که پیش از این اشاره شد در ساخت مدل‌های مختلف گیربکس‌های شافت مستقیم از انواع چرخدنده‌ها (ساده، مارپیچ و حلزونی) استفاده می‌شود. مشخصه‌های فنی چرخدنده‌ها که باید در طراحی گیربکس‌های شافت مستقیم به آن‌ها توجه شود عبارتند از: جهت چرخش شافت خروجی، نوع طراحی، ماهیت بار، درجه (رتبه) دنده، محیط، موقعیت نصب، محدوده دمای کاری و نوع روغن‌کاری.

گیربکس‌های شافت مستقیم همچنین باید بر اساس رتبه‌بندی‌های منتشر شده تولیدکنندگان‌شان، از جمله فاکتورهای مربوط به خدمات و نگهداری، برای شرایط عملیاتی مخصوص به خودشان انتخاب شود.

گیربکس‌های شافت مستقیم همیشه بر اساس نیازهای مرسوم و پرتکراری ساخته شده‌اند تا بتوانند بارهای مدنظر و سرعت و جهت شافت خروجی مورد نیاز کاربردهای خودشان را برآورده کنند. به‌طور مثال، در بیشتر محصولات تولیدکنندگان عمده گیربکس‌های شافت مستقیم، انواع قطر و طول شافت‌های مرسوم در دسترس است.

به‌طور کلی فاکتورهای طراحی مورد نظر برای گیربکس‌های شافت مستقیم شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بهره‌وری
 • مشخصه سرویس و خدمات
 • مرتبه دوام
 • مرتبه استحکام
 • مشخصه عمر
 • ضریب اطمینان
 • کاربرد
 • سرعت و گشتاور ورودی
 • سرعت و گشتاور خروجی
 • قطر شافت ورودی و خروجی

خرید گیربکس شافت مستقیم

هنگام خرید گیربکس شافت مستقیم، باید به عواملی مانند نسبت دور، گشتاور قابل تحمل، و ابعاد و وزن گیربکس توجه کنید. نسبت دور تعیین می‌کند که سرعت چرخش شفت خروجی نسبت به شفت ورودی چقدر است. گشتاور قابل تحمل تعیین می‌کند که چه مقدار نیروی چرخشی می‌تواند توسط گیربکس تحمل شود. ابعاد و وزن گیربکس باید متناسب با فضای موجود و کاربرد مورد نظر باشد.
قیمت گیربکس‌های شافت مستقیم بسته به عواملی مانند برند، توان، نسبت دور، و گشتاور قابل تحمل، متفاوت است.
جهت دریافت لیست قیمت گیربکس شافت می توانید با شماره های 66268920-021 – 66278904-021 تماس حاصل بفرمایید.

موتورگیربکس شافت مستقیم bauer

گیربکس شافت مستقیم Bauer سری BG | گیربکس شافت مستقیم باور

گیربکس شافت مستقیم Bauer یکی از پر فروش‌­ترین و مقرون به صرفه­‌ترین گیربکس‌های تولیدی شرکت گیربکس Bauer است. این گیربکس‌ها دارای استانداردهای قابلیت اطمینان جدید و

گیربکس شافت مستقیم Bauer سری BG | گیربکس شافت مستقیم باور ادامه مطلب »

اسکرول به بالا