گیربکس دور متغیر

گیربکس‌های صنعتی در انواع مختلف در بازار وجود دارند که هر کدام با توجه به کاربردهای خاص، طراحی، تولید و به صنایع عرضه شده‌اند. در بین انواع گیربکس و موتورگیربکس، گیربکس دور متغیر که تحت عنوان Variable Speed Drive شناخته می‌شود، نوع خاصی از گیربکس‌های صنعتی است که قابلیت تغییر دور را دارد. در این نوع گیربکس‌ها با توجه به شرایط کاری و بار وارد بر دستگاه و همچنین گشتاور، می‌توان دور موتور را تغییر دارد.

کاربرد گیربکس و موتورگیربکس دور متغیر در صنایع

گیربکس دور متغیر به دلیل امکان تغییر دور موتور در صنعت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع موارد بسیاری وجود دارد که گشتاور آغازین کار بالا و دور موتور آغازین پایین است. این حالت می‌تواند به صورت برعکس نیز اتفاق بیافتد. برای مثال دور موتور آغازین بالا و گشتاور پایین باشد. به عنوان نمونه می‌توان دوک‌ نخ‌ریسی را مثال زد. سیستم کار چرخ‌های نخ ریسی به این صورت است که در ابتدا دوک با سرعت زیادی می‌چرخد ولی به مرور زمان که با گردش نخ به دور دوک، قطر اسمی دوک افزایش پیدا می‌کند، سرعت چرخش نیز کمتر می‌شود و در عین حال با افزایش وزن نخ گشتاور افزایش پیدا می‌کند. در این حالت از گیربکس دور متغیر کاهنده استفاده می‌شود.

اصلی‌ترین دلیل استفاده از گیربکس دور متغیر کم کردن میزان تنش کششی در بخش خروجی گیربکس می‌باشد. به عبارتی در خروجی گیربکس و در درایوی که به گیربکس کوپل شده است، با کمتر شدن دور موتور، تنش خروجی نیز کمتر می‌شود. علاوه بر این با نصب سیستم‌ها و کیت‌های هوشمند روی گیربکس‌های دور متغیر می‌توان این قابلیت تغییر دور را به صورت اتوماتیک بر روی آن‌ها تعریف کرد. گیربگس‌های دور متغیر به دلیل داشتن قابلیت کوپل شدن با انواع الکتروموتور و همچنین نداشتن ضربه و تنش در خروجی گیربکس، در صنایع کاربردهای فراوانی دارند. در این نوع گیربکس‌ها می‌توان دور موتور را تا مقدار صفر پایین آورد که در نتیجه‌ی آن سرعت چرخش صفر می‌شود و گیربکس به عنوان کلاچ کار می‌کند. این نوع گیربکس‌ها در محیط‌های کاری مختلف و با زوایای گوناگون از 0 (افقی) تا 90 درجه (عمودی) قابل نصب هستند.

گیربکس دور متغیر در صنایع گوناگونی کاربرد دارد که از آن جمله می‌توان به صنایع نساجی، پارچه و نخ ریسی، صنایع غذایی و نوشابه سازی، صنایع پلاستیک و پلیمری، صنایع فولاد و رولینگ فولاد اشاره کرد.

انواع مختلف گیربکس دور متغیر

گیربکس‌های دور متغیر در انواع متفاوت از جمله گیربکس دور متغیر بسته بدون تهویه، گیربکس دور متغیر فلنج‌دار و همچنین گیربکس دور متغیر اتصال از پایین هستند. این گیربکس‌ها به دو صورت کنترل دستی (Manual) و کنترل از راه دور و (Remote) وجود دارند.

گیربکس متغیر کاهنده

گیربکس متغیر کاهنده دور الکتروموتور را به اندازه نسبت گیربکس (I) کاهش می‌دهد. این نوع گیربکس دور متغیر در مواردی که لازم است دور موتور نسبت به افزایش I، کاهش یابد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گیربکس متغیر افزاینده

گیربکس‌های متغیر افزاینده در صنایع کلان کشور به خصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی وصنایع پتروشیمی که نیاز به گیربکس‌های با دور بالا می باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گیربکس دور متغیر

عوامل تاثیرگذار در انتخاب یک گیربکس

اگر به دنبال خرید گیربکس دورمتغیر هستید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  1. نوع ماشین مورد استفاده در انتخاب گیربکس اهمیت زیادی دارد.
  2. دمای محیط کاری حتما باید مشخص باشد.
  3. شرایط محیط کاری از قبیل وجود داشتن گرد و غبار، حرارت مستقیم، میزان رطوبت و … نقش تعیین کننده‌ای در انتخاب نوع گیربکس دارد.
  4. موتور محرک (نوع و مشخصات)
  5. نوع انتقال بین موتور گیربکس و الکتروموتو باید مشخص باشد. برای مثال: مستقیم، از طریق کوپلینگ کلاچ، و یا واریاتور.
  6. آرایش محورهای گیربکس
  7. میزان بار شعاعی و یا پیشران

 تولیدکننده‌های گیربکس دور متغیر

گیربکس‌های دور متغیر برای اولین بار توسط شرکت معتبر آلمانی گیربکس SEW طراحی و ساخته شدند. تا مدت زمان زیادی شرکت SEW آلمان در زمینه‌ی ساخت گیربکس دورمتغیر بی‌رقیب بود ولی امروزه با پیشرفت روز افزون صنعت، شرکت‌های دیگری نیز به طراحی و ساخت انواع گیربکس روی آوردند. برای مثال می‌توان شرکت گیربکس Motovario که یک شرکت ایتالیایی است را نام برد. گیربکس‌های تولید شده توسط این شرکت (سری VAR) در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند و به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. گیربکس دور متغیر SEW آلمان در دو سری D و VU  طراحی و ساخته شده و وارد بازار شده‌اند. نام تجاری این گیربکس‌ها در صنعت VARIBLOC® و VARIMOT® است. دلیل این نوع نام گذاری نوع الکتروموتور مورد استفاده در هر گیربکس است. به عبارتی با توجه به نام تجاری این گیربکس‌ها می‌توان نوع الکتروموتور مورد استفاده در ساختار آن‌ها را تشخیص داد. رنج کاری گیربکس دور متغیر تا 45 کیلو ووات است.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.

اسکرول به بالا