گیربکس آویز

گیربکس آویز یا شافت موازی (Parallel Shaft Gearbox) نوعی گیربکس است که با استفاده از یک‌ سری چرخ‌دنده موجب کاهش سرعت می‌شود. نام دیگر این گیربکس‌ها، گیربکس شافت موازی است و دلیل این نام‌گذاری این است که شافت (محور) موتور و شافت کاهنده سرعت روی یک صفحه و به صورت موازی قرار گرفته‌اند. حالت قرارگیری این شافت‌ها برای گیربکس‌های صاف و مسطح، ایده‌آل است. این گیربکس‌ها در موقعیتی که فضای کاری کمی در اختیار باشد، بسیار مناسب هستند.

در تمامی پروژه‌های مهندسی مربوط به حوزه الکترومکانیک، یکی از مهم‌ترین عوامل نحوه کارکرد محرک‌ها (عملگرها یا اکچواتورها) است. برای اینکه این محرک‌ها بتوانند کار خود را به خوبی انجام‌ دهند، گیربکس‌های متفاوتی در بازار عرضه شده است، اما باید بیان کنیم که بهترین و مناسب‌ترین آن، گیربکسی است که بتواند حرکت مورد نظر ما را به خوبی اجرا کند. گیربکس آویز یک سیستم عملگر (اکچواتور) قدرتمند است که برای موارد مختلفی کاربرد دارد.

گیربکس‌های آویز یا شافت موازی برای مصارف مختلف صنعتی مثل انواع جرثقیل‌های سقفی، وینچ‌ها، اکسترودرها، میکسرها، نورد، سنگ‌شکن‌ها و صنایع مختلف مورد استفاده است.

گیربکس آویز یا شافت موازی

خرید گیربکس آویز

برای خرید گیربکس آویز، باید به عواملی مانند نسبت دور، گشتاور قابل تحمل، و ابعاد و وزن گیربکس توجه کنید. نسبت دور تعیین می‌کند که سرعت چرخش شفت خروجی نسبت به شفت ورودی چقدر است. گشتاور قابل تحمل تعیین می‌کند که چه مقدار نیروی چرخشی می‌تواند توسط گیربکس تحمل شود. ابعاد و وزن گیربکس باید متناسب با فضای موجود و کاربرد مورد نظر باشد.

برای دریافت قیمت انواع گیربکس اویز به همراه مشخصات آنها با شماره های  66268920-021 – 66278904-021 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان سام تجهیز استفاد نمایید.

ساختار گیربکس آویز

در گیربکس آویز (شافت موازی) از سه نوع چرخ دنده برای عمل تبدیل سرعت می‌توان استفاده کرد. اینکه ما کدام‌یک از این چرخ دنده‌ها را استفاده کنیم وابسته به هدف نهایی و نوع کاهش سرعتی که ما به دنبال آن هستیم است. در ادامه به معرفی این سه نوع چرخ‌دنده می‌پردازیم.

چرخ دنده ساده

بیشترین استفاده در گیربکس‌های موازی از این نوع چرخ‌دنده است. دندانه‌هایی که روی این چرخ‌دنده قرار می‌گیرند صاف هستند (نسبت به محور چرخش) و موازی با درایو شفت کاهنده سرعت قرار گرفته‌اند.

چرخ دنده ستاره‌ای

دندانه‌های این چرخ دنده نسبت به محور چرخش دارای زاویه است (در یک راستا نیستند). این چرخ دنده‌ها سرعت و قدرت بیشتری را می‌توانند انتقال بدهند. این چرخ دنده‌ها دارای لرزش کمتر و در نتیجه صدای کمتری هستند و از میزان عمر بیشتری برخوردار هستند.

چرخ دنده ستاره‌ای دوبل

از این چرخ دنده‌ها برای حذف و از بین بردن نیروی محوری استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر در این نوع از چرخ دنده‌ها عمل چرخش توسط خود شافت انجام می‌شود.

مزایای گیربکس شافت موازی (آویز)

طراحی فشرده. طراحی این گیربکس به صورت فشرده انجام گرفته که باعث می‌شود تا این گیربکس وزن کمتری داشته باشد و فضای کمی را نسبت به گیربکس‌هایی که دارای بیش از یک شافت محوری هستند، اشغال کند.

گیربکس آویز می‌تواند به توانی به اندازه 200 کیلووات برسد و همچنین برای عمل کاهش سرعت می‌تواند گشتاوری به بزرگی 20 هزار نیوتون متر به وجود بیاورد.

این گیربکس‌ها در برابر گشتاورهای بالا و نیروهای محوری بزرگ مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

این گیربکس‌ها لرزش کمی دارند که باعث می‌شود دستگاه سر و صدای زیادی تولید نکند.

کاربرد گیربکس شافت موازی

شکل ظاهری این دستگاه باعث شده است تا نحوه نصب آن راحت باشد و بتوان این دستگاه را در بیش از هشت حالت مختلف روی دستگاه‌های صنعتی متفاوت نصب کرد. گیربکس آویز در صنایع مختلفی مثل صنایع نظامی، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی، کاشی و سرامیک، آب و فاضلاب و صنایع مختلف دیگری، کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد.

گیربکس آویز جرثقیلی

گیربکس آویز جرثقیلی همانند گیربکس‌های هلیکال دارای دنده‌های مورب هستند که به شکلی خاص سرهم بندی شده‌اند. برای انتقال گشتاور در این گیربکس از چندین محور موازی استفاده می‌شود و به همین دلیل میزان انتقال گشتاور در این گیربکس افزایش یافته و همچنین نسبت تبدیل در این نوع از گیربکس بیشتر از نسبت تبدیل در گیربکس هلیکال است.

کاربردهای گیربکس اویز جرثقیلی

از کابردهای این گیربکس صنعتی می‌توانیم به این موارد اشاره‌کنیم:

  • مناسب برای استفاده در دستگاه‌هایی که دارای شوک و ارتعاش بالا هستند.
  • طول عمر بالا و نگهداری آسان دستگاه.
  • در دسترس بودن قطعات یدکی این گیربکس.

این گیربکس در صنایع مختلفی کاربرد دارد از جمله صنایع فولاد، صنایع سیمان، صنایع الکترود، صنایع میکسر و بسیاری از صنایع دیگر. همچنین گیربکس آویز جرثقیلی در صنایع سنگینی مثل صنایع نظامی، صنایع نیروگاهی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی نیز از کاربردهای بسیار زیادی برخوردار است.

دو نمونه از استفاده موفقیت آمیز از گیربکس آویز

مورد 1: استفاده از گیربکس آویز به ‌عنوان کاهنده سرعت در یک پمپ پری استاتیک؛ یک شرکت که در حوزه محصولات بهداشتی و تجهیزات پزشکی کار می‌کرد نیاز به چیزی داشت که عملکرد گیربکس‌های مورد استفاده در کمپانی را بهبود ببخشد. آنها برای این پروژه از یک سیستم گیربکس آویز برای بهینه‌سازی عملکرد پمپ‌های پری‌استاتیک، استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا پمپ‌ها در زمینه توزیع بار و میزان جریان تولیدی و پیشگیری از برخورد مستقیم مایعات با ماشین، عملکرد بهتری از خود نشان دهند (اتفاقات ذکرشده باعث آسیب ‌دیدن پمپ، خرابی و کاهش عمر پمپ شده ‌است). این گیربکس در این سیستم موفق بود و همین موضوع باعث شد تا از این گیربکس در مکانیسم‌های دیگری هم استفاده شود که در آنها هم با موفقیت روبرو شد.

مورد 2: تحویل کالا در ماشین‌های وندینگ (ماشین‌هایی که با انداختن سکه در آن کالای مورد نظر به صورت خودکار به شما تحویل داده می‌شود): در سال 1990 یک کمپانی تولید ماشین‌های وندینگ تلاش می‌کند تا بتواند راه حلی را در مورد تحویل اتوماتیک بسته‌های سیگار توسط ماشین‌های وندینگ پیدا کند. برای حل این مشکل از یک گیربکس آویز (شافت موازی) استفاده می‌شود. آنها توانستند سیستمی را عرضه کنند که برای تحویل کالا فضای کمتری را اشغال کند و همچنین به توان و نیروی کمتری برای انجام این کار نیاز داشته باشد.

تعمیر گیربکس آویز

مشابه با تمام گیربکس‌های موجود در بازار، گیربکس‌های آویز نیاز به تعمیر و مراقبت دارند، اما نکته مثبتی که در این زمینه وجود دارد این است که ظرفیت حرارتی و حجم روغنی که درون گیربکس وجود دارد باعث می‌شود تا این قطعه کمتر دچار خرابی شود و از این نظر، کالایی مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

گیربکس آویز siti

گیربکس آویز SITI

گیربکس آویز SITI در ۵ سایز مختلف عرضه می‌شود. حداکثر گشتاور این گیربکس‌ها از ۱۰۰ تا ۴۰۱۵ نیوتن‌متر متغیر است. این محصول با راندمان و کارایی بالا برای کاربردهای مختلف صنعتی قابل استفاده است. جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.

گیربکس آویز SITI ادامه مطلب »

گیربکس آویز bauer

گیربکس آویز Bauer سری BF

گیربکس آویز Bauer با حداکثر گشتاور ۹۰ تا ۱۸۵۰۰ نیوتن‌متر و گستره سرعت خروجی ۲ تا ۱۹۰ دور بر دقیقه عرضه می‌شود. این محصول با راندمان و کیفیت بالا برای کاربردهای مختلف صنعتی قابل استفاده است. جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.

گیربکس آویز Bauer سری BF ادامه مطلب »

اسکرول به بالا