الکتروموتور SEW اس ای دبلیو

الکتروموتور SEW اس ای دبلیو

برای استعلام قیمت تماس بگیرید 02166268920
 • ارسال به سراسر ایران
 • خدمات پس از فروش
 • کیفیت بالا
 • مشاوره فنی

الکتروموتور SEW یکی از الکتروموتورهای پرکاربرد در حوزه صنعت است که به دلیل طراحی منطبق با بالاترین استانداردها، کیفیت بالا و همچنین امکان نصب به شیوه‌های مختلف تبدیل به یک گزینه محبوب شده است. الکتروموتور اس ای دبلیو، با سری‌های مختلفی عرضه شده که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های فنی و ساختار متفاوتی دارند. به همین دلیل نقش آن‌ها در کاربردهای صنعتی می‌تواند با توجه به نام سری و همچنین تعداد فاز تغییر کند.

در ادامه به معرفی کلی الکتروموتور SEW خواهیم پرداخت و مزایا و مشخصات فنی سری‌های مختلف آن بیان می‌شود و در نهایت ۴ سری پرتقاضا از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

الکتروموتور sew

معرفی الکتروموتور SEW

الکتروموتور SEW یکی از محصولات شرکت گیربکس SEW به عنوان شرکتی با خاستگاه آلمانی است که از لحاظ طراحی ساخت و تنوع در مدل‌های مختلف می‌توان آن را یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین محصولات بازار معرفی کرد. در طراحی این الکتروموتورها فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شده که سازگاری با سیستم‌های مختلف، ارائه شیوه‌های مختلف نصب و همچنین کاربرد الکتروموتور به صورت عمودی از مهم‌ترین آن‌ها هستند. نکته جالبی که در مورد الکتروموتورهای اس ای دبلیو وجود دارد، این است که در آن‌ها تعداد قطب متغیر است و این کارایی الکتروموتور را بهبود می‌بخشد. در مطلب الکتروموتور نیز اشاره شده که تعداد قطب‌های الکتروموتور با دور آن چه نسبتی دارد که اینجا نیز اشاره‌ای به آن می‌کنیم:

 • الکتروموتورهای 2 قطبی، در فرکانس ۵۰ هرتز ۳۰۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروموتورهای 4 قطبی معادل با ۱۵۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروموتورهای 6 قطبی، ۱۰۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروموتورهای 8 قطبی، ۷۵۰ دور در دقیقه
 • الکتروموتورهای 10 قطبی، ۶۰۰ دور در دقیقه
 • الکتروموتورهای 12 قطبی، ۵۰۰ دور در دقیقه

همانطور که در این مطلب اشاره شده، موتورهای الکتریکی SEW دارای گواهینامه مطابق با استاندارهای بین‌المللی هستند.

 ویژگی‌های ساختاری الکتروموتور اس ای دبلیو

برای تحلیل محصولات و به طور ویژه الکتروموتورهای شرکت sew آلمان ابتدا به سراغ طراحی بخش ساختاری آن می‌رویم تا ببینیم که در سری‌های مختلف آنها چه ویژگی‌هایی به کار گرفته شده است. از جمله مشخصات آن‌ها موارد زیر برجسته هستند:

 • ارائه الکتروموتور در سری‌های تک فاز و سه فاز با وضعیت سرعت متغیر
 • امکان استفاده از الکتروموتورها در ولتاژهای متفاوت با توجه به شرایط سیستم
 • ارائه محصولات در چهار گروه دو قطبی، چهار قطبی، شش قطبی و هشت قطبی
 • استفاده از چدن ریخته گری شده برای بدنه الکتروموتور
 • امکان استفاده و اتصال الکتروموتورها با شیوه‌های مختلفی مانند پایه دار، فلنجی و پشت گیربکسی

مزایای الکتروموتور SEW

ویژگی‌های برجسته‌ای در طراحی و ساخت الکتروموتورهای SEW به کار گرفته شده است. این خصوصیات باعث سه مزیت بزرگ در الکتروموتور SEW می‌شوند:

 • اندازه کوچک و امکان استفاده از الکتروموتور در سیستم‌های مختلف با فضای محدود
 • انعطاف پذیری و رعایت اصول فنی در طراحی پوسته خارجی و بخش داخلی الکتروموتور
 • هماهنگی فوق‌العاده در ترکیب بندی بخش‌های مختلف و فعالیت بدون نویز و صدا

موارد ذکر شده، به طور کامل توسط شرکت SEW در مورد همه الکتروموتورها به کار گرفته است. اما هر کدام از محصولات و سری‌های این شرکت تفاوت‌های ساختاری و فنی با هم دارد که در ادامه به معرفی چهار مورد از آنها خواهیم پرداخت:

الکتروموتور SEW سری DT/DV سه فاز

الکتروموتور SEW سری DT/DV سه فاز از جمله محصولات محبوب و پرکاربرد برند SEW محسوب می‌شود که از موتور AC و همچنین سیستم ترمز AC بهره می‌برد. این الکتروموتورها در گروه‌های ۲، ۴، ۶ و ۸ قطبی یا چند سرعته به بازار عرضه شده‌اند و سیستم ترمز دیسکی برای آن‌ها به کار گرفته شده است. ترمز SEW استفاده شده در الکتروموتورها از نوع دیسکی DC است که ایمنی فوق العاده‌ای برای آنها به وجود آورده است. این سیستم زمان واکنش فوق العاده ای دارد و به همین دلیل کاربرد الکتروموتور را بسیار وسیع و راحت می‌کند.

الکتروموتور سه فاز sew

 مشخصات فنی الکتروموتورهای سری DT/DV سه فاز

مشخصات فنی الکتروموتورهای سری DT/DV سه فاز شامل موارد مختلفی می‌شوند که هر کدام از آن‌ها به صورت مستقیم بر عملکرد الکتروموتور تأثیرگذار است:

 • ارائه محدوده توان بین 0.09 تا 90 کیلووات یا 0.1 تا 120 اسب بخار
 • ارائه گشتاور ترمز بین 1.2 تا 1200 نیوتن متر
 • وجود تعداد قطب‌های متغیر به صورت 2، 4، 6 و 8 قطب
 • ارائه سرعت‌های مختلف به صورت 750 / 1000 / 1200 / 1500 / 1800 / 3000 / 3600 دور در دقیقه
 • امکان استفاده از دستگاه در فرکانس بین ۴۰ تا ۶۰ هرتز
 • ولتاژ دستگاه به صورت تک سرعت بین ۲۲۰ تا ۶۹۰ ولت
 • ولتاژ دستگاه به صورت چند سرعتی (با ارتفاع شفت بین ۶۳ تا ۹۰ سانتیمتر) بین ۲۲۰ تا ۵۰۰ ولت
 • ولتاژ دستگاه به صورت چند سرعتی (با ارتفاع شفت ۱۰۰ تا ۲۵۰ سانتیمتر) بین ۲۲۰ تا ۶۹۰ ولت ولت
 • محدوده ولتاژ برای دستگاه‌های دوقطبی بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت/ برای دستگاه‌های چهار قطبی بین ۳۸۰ تا ۴۱۵ ولت / برای دستگاه‌های ۶ قطبی بین ۶۶۰ تا ۶۹۵.

ویژگی جالبی که در مورد الکتروموتورهای سری DT/DV سه فاز  وجود دارد این است که هم از لحاظ تعداد فاز، هم از لحاظ تعداد قطب و هم از لحاظ ارتفاع شفت، گزینه‌های متنوع و مختلفی دراختیار است که امکان انتخاب ساده‌تر و در عین حال متناسب با کاربرد و بهینه را فراهم می‌نماید.

الکتروموتور SEW سری DR سه فاز تک سرعته

سری DR از الکتروموتر SEW به عنوان یک الکتروموتور با جریان AC شناخته می‌شود که به صورت ۲، ۴ یا ۶ قطب عرضه شده است. این الکتروموتورها در کلاس بازدهی بین IE1 تا IE4 قرار داده می‌شوند و توان آنها بین 0.09 تا 225 کیلو وات متغیر است.

الکتروموتور SEW سری DR سه فاز تک سرعته امکان ایجاد سیستم‌های حرکتی متنوع و ترکیبی با استفاده از ماشین آلات صنعتی را به وجود می‌آورند. این الکتروموتورها دارای طراحی مناسب با کلاس راندمان بین IE1 تا IE4 هستند. در این الکتروموتورها با انتخاب قدرت و فرکانس مناسب می‌توان بالاترین بازدهی و کارایی را به دست آورد. البته گزینه‌های مختلفی بدون در نظر گرفتن کلاس بازدهی آنها هم در بازار در دسترس است که کاربرد آن‌ها کمتر است.

موتورهای سری DR مطابق با مهمترین استانداردهای جهانی و الزامات مختلف مقررات بهره‌وری انرژی محلی هستند. موتورهای سری DT56 و DR63 سیستم موتور مدولار را در محدوده 90 تا 370 وات تکمیل می‌کند.

مزایای الکتروموتور اس ای دبلیو سری DR سه فاز تک سرعته

با توجه به مشخصاتی که برای سری DR از این الکتروموتورها بیان شد، می‌توان به سه مزیت بزرگ آن‌ها اشاره کرد که در انتخاب گزینه نهایی نقش مهمی دارند:

 • بازدهی در انرژی: در این سری از الکتروموتور SEW طراحی بسیار مناسبی برای هر کدام از کلاس‌های بازدهی ذکر شده فوق صورت گرفته است و به همین دلیل امکان استفاده در هر شرایطی را دارند.
 • انعطاف پذیری در طراحی و نصب: همانطور که گفته شد در این سیستم‌ها روش‌های متنوعی برای ترکیب کردن الکتروموتور با سیستم‌های مختلف وجود دارد که می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای صنعتی و غیرصنعتی باشد.
 • انتخاب ساده و آسان موتور: از آنجا که محدوده وسیعی برای عملکرد و بازدهی موتورها وجود دارد، امکان به کار بردن موتور در کاربردهای مختلف فراهم است.

انتخاب الکتروموتور با توجه به سطح بازدهی

با توجه به استاندارد IEC 60034-30-1 الکتروموتور SEW سری DR سه فاز تک سرعته در کلاس‌های بهره وری IE1، IE2، IE3 و IE4 قرار می‌گیرد که هر کدام از آنها جزئیات مختلفی از لحاظ توان‌موتور و کارایی نشان می‌دهند. از آنجایی که انتخاب هر کدام از این الکتروموتورها باید با توجه به نیازهای سیستمی و فرایندی صورت گیرد، امکان انتخاب از بین ۴ گزینه زیر و با توجه به شرایط آن‌ها وجود دارد:

 • کلاس بازدهی DR2s یا IE1: در این الکتروموتورها از روتورهای ۲، ۴ و ۶ قطبی استفاده شده است و توان آن‌ها بین 0.09 تا 1.5 کیلو وات متغیر است.
 • کلاس بازدهی DRE یا IE2: روتورهای بکار گرفته در این الکتروموتورها از نوع ۲، ۴ و ۶ قطبی بوده و توان آن‌ها بین 0.25 کیلووات تا 225 کیلو وات متغیر است.
 • کلاس بازدهی DRN یا IE3: توان این الکتروموتورها بین 0.09 تا ۲۲۵ کیلووات متغیر است و از روتورهای 2، ۴ و ۶ قطبی در آن‌ها استفاده شده است.
 • کلاس بازدهی DRU یا IE4: روتورهای به کار گرفته شده در این الکتروموتورها از نوع چهار قطبی بوده و به همین دلیل محدوده توان آنها بین 0.18 کیلووات تا 3 کیلو وات تغییر می‌کند.

راندمان الکتروموتور sew

الکتروموتور SEW سری DR سه فاز دو سرعته

الکتروموتورهای دو سرعته سه فاز یکی از بهترین گزینه‌ها و اقتصادی‌ترین آنها برای دستگاه‌های مختلف است. در این الکتروموتورها از سیستم موتور AC استفاده شده است که تغییر قطب در آنها بسیار راحت است. این الکتروموتورها در توان ترکیبی متفاوتی به بازار عرضه شده‌اند که در دو مدل 0.15 کیلو وات / 0.2  کیلو وات تا 18 کیلو وات / ۳۴ کیلو وات هستند. این وضعیت الکتروموتور محدوده انتخابی بهتری به ما می‌دهد و در نتیجه می‌توان با توجه به حوزه‌های مختلف، انتخاب بهتری کرد.

الکتروموتور SEW سری DR سه فاز دو سرعته به دو گروه با نسبت تبدیل 1:2 و 1:4 تقسیم بندی می‌شوند که تغییر سرعت آن‌ها به صورت دو مرحله‌ای است و در دو قالب DR63 به صورت دو قطبی و چهار قطبی و همچنین DRS به صورت هشت قطبی هستند. در این الکترو موتورها از سیستم ماژولار استفاده شده که مزایای جالبی از لحاظ تغییر قطب موتورها و همچنین محدوده فرکانسی آنها بین ۵۰ هرتز یا ۶۰ هرتز در آن‌ها به وجود آورده است.

الکتروموتور دو سرعته sew

مزایای الکتروموتور اس ای دبلیو سری DR سه فاز دو سرعته

این الکتروموتورها به دلیل برخورداری از سیستم دو سرعته و همچنین سه فاز بودن، توانایی جالبی در تغییر سرعت دارند و به همین دلیل نحوه تغییر قطب و تغییر سرعت در آن‌ها بسیار راحت و با کمترین لرزش انجام می‌شود. از جمله مزایای جالب توجه در این الکتروموتورها:

 • سوئیچینگ بسیار ساده که امکان استفاده از دو سرعت متفاوت از الکتروموتور را می‌دهد.
 • تغییر قطب (Pole-changing) الکتروموتور یک گزینه اقتصادی و ساده در کاربردهایی است که نیاز به الکتروموتور دو سرعته دارند.
 • طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های اضافی در سیستم مدولار این الکتروموتورها به کار گرفته شده که امکان استفاده از آن‌ها را در حوزه‌های مختلف فراهم می‌کند.

الکتروموتور SEW سری DRK تک فاز

الکتروموتورهای تک فاز سری DRK از جمله محصولات جمع و جور و سایز کوچک در بازار هستند که امکان کاربرد آن‌ها در حوزه‌های مختلف وجود دارد و محدودیتی در نصب آنها دیده نمی‌شود.  الکتروموتورها با شیوه‌های مختلف مانند پایه دار و فلنجی نصب می‌شوند و به همین دلیل تعریف کردن آن‌ها در سیستم‌های مختلف محدودیت چندانی ندارد. توان خروجی متفاوت و همچنین کار با فرکانس‌های متغیر بین ۵۰ تا ۶۰ هرتز از دیگر ویژگی‌های الکتروموتور SEW سری DRK تک فاز است.

نکته جالب در مورد این دسته از محصولات شرکت SEW این است که امکان استفاده از آنها همراه با ابزارهای دیگری مانند انواع فن‌ها، انواع پمپ‌ها و انواع کامپکتورها یا متراکم کننده‌ها وجود دارد. عملکرد این الکتروموتورها کاملاً یکپارچه و یکسان است و به همین دلیل امکان راه اندازی آن‌ها با ۴۵ تا ۵۰ درصد از گشتاور اسمی در لحظه شروع وجود دارد.

الکتروموتور تکفاز sew

وجود یک خازن راه اندازی (start-up capacitor) اضافی کمک می‌کند که الکتروموتور تک فاز SEW سری DRK یک گزینه مناسب برای نوار نقاله، سیستم‌های حمل و نقل و همچنین سیستم‌های جابجائی در فرایندهای صنعتی باشند. اگرچه عملکرد این الکتروموتور نمی‌تواند همانند الکتروموتورهای سه فاز باشد، اما اندازه کوچک و انعطاف پذیری در تغییر وضعیت سیستم مهمترین ویژگی آنهاست.

ویژگی‌های ساختاری الکتروموتور تک فاز SEW سری DRK

چند ویژگی در این الکتروموتورها وجود دارد که آن‌ها را تبدیل به تجهیزاتی مناسب برای حوزه‌های مختلف کرده است. در مورد ویژگی‌های ساختاری این الکتروموتورها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • طراحی به همراه یک خازن فیلم جامد به عنوان خازن راه‌انداز
 • قابلیت نصب جعبه ترمینال الکتروموتور در جهات مختلف
 • نداشتن محدودیت به دلیل بار حرارتی زیاد
 • محافظت بالا در مقابل تاثیرات و شرایط مکانیکی
 • قابلیت استفاده در فضای داخلی و خارجی
 • برخورداری از درجه حفاظت و ایمنی IP65
 • امکان راه اندازی الکتروموتور با ۴۵ تا ۵۰ درصد گشتاور اسمی
 • امکان کاربرد در ولتاژ بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ ولت و همچنین فرکانس ۵۰ یا ۶۰ هرتز
 • امکان استفاده با انواع گیربکس‌های هلیکال، گیربکس شافت موازی، گیربکس شافت از بغل و گیربکس شافت مستقیم

انتخاب و خرید الکتروموتور SEW

در این مطلب چند الکتروموتورهای شرکت SEW معرفی شدند که تنوع بسیار بالایی داشته و امکان استفاده از آنها در نقش‌های مختلف وجود دارد. اما محصولات این شرکت بسیار متنوع‌تر از چیزی هستند که در این مطلب به آن اشاره شد و انتخاب بین آن‌ها سخت می‌شود. برای انتخاب و خرید الکتروموتورها علاوه بر تعیین تعداد فاز باید تغییر سرعت الکتروموتور و همچنین فرکانس و ولتاژ آن‌ها را هم در نظر گرفت که طبیعتاً موضوعی مهم و تعیین کننده در انتخاب نهایی است.

اگر در نیازسنجی دچار مشکل بوده یا به شکل دقیق نمی‌توانید گزینه مطلوب را انتخاب کنید، از شماره‌های درج شده در سایت استفاده کنید و با کارشناسان ما در سام تجهیز تماس بگیرید تا اطلاعات کامل‌تر در اختیار شما قرار داده شود.

الکتروموتورهای SEW در صورت سرویس و نگهداری منظم و اصولی به ندرت دچار مشکل می‌شوند که در بسیاری از موارد قابل تعمیر هستند. همچنین در صورتی که امکان تعمیر الکتروموتور SEW وجود نداشته و یا تعمیر آن توجیه اقتصادی نداشته باشد، برای جایگزینی مدل معیوب کارشناسان سام تجهیز مشاوره و راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار می‌دهند.

‫5/5 ‫(9 نظر)