راهنمای انتخاب الکتروموتور؛ ۱۴ تا از نکات مهم انتخاب الکتروموتور

 • بروز رسانی در : ۱۴۰۲/۱۰/۲۰
 • 0

نکات مهم انتخاب الکتروموتور چیست؟ راهنمای انتخاب الکتروموتور سام تجهیز، به شما کمک می‌کند تا در هنگام خرید با دید بازتری انتخاب کنید و ماشین صنعتی مورد نظرتان را در بین ده‌ها مدل و برند بیابید. خرید الکتروموتور صنعتی جدید، سرمایه‌گذاری نسبتاً بزرگی برای بسیاری صنایع است، پس مهم است قبل از اینکه پولی بابت خرید آن کنار بگذارید مواردی را بررسی نمایید. در اینجا تعدادی از فاکتورهایی که قبل از خرید باید در مورد آن‌ها فکر کرد و بررسی شوند، آورده شده است. با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب الکتروموتور
راهنمای انتخاب الکتروموتور

شاخص های عمومی انتخاب انواع الکتروموتور

هنگامی که برای تهیه الکتروموتور به فروشگاه مراجعه می‌کنید، با ارائه مجموعه‌ای از مشخصات و اطلاعات می‌توانید دقیقا نوع الکتروموتور مورد نیاز خود را مشخص کنید. در اینجا مهم‌ترین ویژگی‌های الکتروموتور که باید هنگام خرید مد نظر قرار دهید، بیان شده‌اند.

 • توان الکتروموتور
 • سرعت الکتروموتور
 • تک فاز یا سه فاز بودن الکتروموتور
 • ویژگی های بدنه و نحوه نصب الکتروموتور
 • گشتاورکارکرد
 • ولتاژ
 • فرکانس منبع تغذیه
 • استفاده از اینورتر
 • استفاده از گیربکس

در نکات مهم انتخاب الکتروموتور باید توجه کنید که به‌کارگیری گیربکس در الکتروموتورها موجب می‌شود که سرعت به طور مؤثری کاهش یابد و همچنین از بار اضافی بر روی موتور جلوگیری می‌کند. این استفاده علاوه بر کنترل سرعت، مصرف انرژی را نیز پایین می‌آورد که در نتیجه به کاهش هزینه‌های واحدهای صنعتی منجر می‌شود. برخی از الکتروموتورها با گیربکس تعبیه شده ساخته می‌شوند و نیازی به نصب جداگانه جعبه دنده ندارند. در بین این موتورها، الکتروموتورهای استریم، چمپ و گیربکس SEW آلمان به عنوان مشهورترین و بهترین موتورهای گیربکس دار در صنعت شناخته می‌شوند.

شما می‌توانید استعلام قیمت گیربکس صنعتی را در انواع متفاوت و برندهای مختلف از سام تجهیز انجام دهید. برای این کار با شماره‌های 66268920 و 66278904 تماس بگیرید.

نکات مهم در انتخاب الکتروموتور برای طراحان

تاکنون در مورد شاخص‌های کلی که هر فردی باید هنگام خرید و انتخاب الکتروموتور مد نظر داشته باشد، در راهنمای انتخاب الکتروموتور بحث کردیم. حال می‌خواهیم یک شاخص حیاتی را که برای طراحان و متخصصان در زمان انتخاب الکتروموتور اهمیت دارد، معرفی کنیم: گشتاور خروجی.

مهم است بدانید که انتخاب سرعت باید بر اساس گشتاوری که موتور در آغاز کارکرد خود دارد، صورت گیرد. بنابراین، گشتاور خروجی یک الکتروموتور، تعیین‌کننده دامنه کاربردی آن است. لازم است بدانید که بین سرعت و گشتاور رابطه معکوس وجود دارد. به عنوان مثال، یک موتور 5.5 اسب 1400 دور، گشتاور یکسانی با موتور 4 اسب 750 یا 900 دور دارد. اما انتخاب گزینه مناسب برای شما به نیاز و بودجه شما بستگی دارد.

در ادامه مطلب جامع نکات مهم انتخاب الکتروموتور، 5 نکته دیگر را هم برای انتخاب الکتروموتور در نظر بگیرید.

1. تاریخ ساخت و سن الکتروموتوری که قصد تعویض آن را دارید

تاریخ ساخت و سن الکتروموتور در این قبیل تصمیم‌­گیری­‌ها بسیار حائز اهمیت است. بهره­‌وری الکتروموتورهایی که تا قبل از سال 2005 ساخته شده‌اند بسیار کمتر از الکتروموتورهای ساخته ‌شده پس از این تاریخ است. مطابق استانداردهای جدید وضع شده در قانون سیاست‌های حوزه انرژی در سال 2005 و قانون استقلال انرژی و امنیت ملی (Energy Independence and Security) در سال 2007، الکتروموتورها می­‌بایست بهره‌­وری انرژی بیشتری داشته باشند که در این صورت در درازمدت علاوه بر ملاحظات زیست‌محیطی، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

جایگزینی و خرید الکتروموتور جدید

 

2. میزان بهره­‌وری الکتروموتور چقدر است؟

همانطور که در راهنمای انتخاب الکتروموتور گفته شد الکتروموتورهایی که قبل از سال 2005 ساخته شده‌اند نسبت به الکتروموتورهای ساخته‌شده پس از آن تاریخ، بهره‌­وری کمتری دارند. از بین الکتروموتورهایی که پس از سال 2005 ساخته شده­‌اند، الکتروموتوری که بیشترین بهره‌­وری را دارد و همه نیازهای شما را برطرف می‌کند خریداری کنید. همچنین شاید بخواهید بررسی کنید که آیا سرویس سیم‌پیچ الکتروموتور باعث بهتر شدن عملکرد آن می‌شود یا خیر. سیم‌پیچی و تعمیر الکتروموتور شاید روش بهتری برای افزایش بهره­وری فعلی الکتروموتور باشد.

3. جریان تحت بار (Current Load) روی الکتروموتور چقدر است؟

آیا الکتروموتوری که قصد تعویض آن را دارید در ازای باری که اکنون روی آن اعمال می‌کنید، جریان یا اصطلاحاً آمپر زیادی می‌کشد؟ یکی از نکات مهم انتخاب الکتروموتور این است که باری که به الکتروموتور قبلی اعمال می‌شود را برآورد کنید تا معلوم شود که آیا استفاده از موتوری با بهره­‌وری بیشتر، بزرگ‌تر و یا حتی کوچک‌تر برای کار شما بهتر خواهد بود؟

4. محیط کارکرد الکتروموتور کجاست؟

الکتروموتور در چه محیطی کار می‌کند؟ آیا به حفاظت بیشتر از الکتروموتور در برابر رطوبت، گردوغبار یا دیگر عوامل محیطی نیاز است؟ آیا الکتروموتور شما به الزامات منحصربه‌فردی مثل نیاز به حفاظت شدید در برابر گردوغبار یا شرایط سخت آب‌وهوایی نیاز دارد؟ قبل از خرید الکتروموتور بدانید که به چه درجه حفاظتی (IP) نیاز دارید.

5. از الکتروموتور برای چه کاری استفاده می­‌شود؟

آیا الکتروموتور در جایی استفاده می‌شود که نیاز به کارکرد دائم دارد؟ یا حداقل کارکرد آن به قدری طولانی است که الکتروموتور به دمای عملیاتی تحت بار کامل خود (full operating temperature) می‌رسد؟ یا اینکه، آیا کارکرد الکتروموتور برای مدت زمان کوتاهی بوده و در فواصل بین سیکل‌های کاری، زمان کافی برای خنک‌کاری کامل الکتروموتور وجود دارد؟ در بین نکات مهم انتخاب الکتروموتور به این توجه کنید که الکتروموتورهایی که کارکرد دوره‌ای دارند اغلب می‌توانند از الکتروموتورهایی با همان سرعت و گشتاور که کارکرد دائم دارند کوچک‌تر باشند.

نکات مهم انتخاب الکتروموتور
نکات مهم انتخاب الکتروموتور

سام تجهیز فروشنده انواع الکتروموتورهای صنعتی

راهنمای انتخاب الکتروموتور به همینجا ختم نمی‌شود. ما در سام تجهیز، انواع الکتروموتورهای TEFC از برندهای مختلفی مثل گیربکس SEW، گیربکس Siemens، گیربکس WEG، گیربکس Yilmaz و گیربکس Gamak را برای کاربردهای گوناگون در اختیار صنایع قرار می‌دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید الکتروموتور می‌توانید با شماره‌های 66268920 و 66278904 تماس بگیرید.