نکاتی برای نگهداری موتور ویبره‌ها و ویبراتورهای صنعتی

ویبراتور صنعتی یا موتور ویبره‌ها برای ایجاد ارتعاش خودخواسته و هدف‌دار در صنایع گونان استفاده می‌شوند. تفاوتی ندارد موتور ویبره برقی یا بادی (پنوماتیک) باشد، نکات مهمی که در ادامه بیان می‌شود می‌تواند به افزایش طول عمر و عملکرد مطمئن موتورهای ارتعاشی (ویبراتور) کمک کند.

حالت نصب ویبراتور

برای هر نوع موتور ویبره‌ای و با هر کاربردی، نکته کلیدی حالت نصب صحیح است. پایه محکم و سفت انتقال لزرش به طور موثر را تضمین کرده و از ایجاد ضربه و استرس بی‌مورد روی استراکچر جلوگیری می‌کند. پایه‌های ضعیف و محکم نشده ویبراتور، در اثر لرزش می‌تواند به سازه و استراکچر آسیب زده و در در صورت عدم بررسی  و کنترل باعث جدا شدن موتور ویبره از بدنه یا سازه شود. با انجام بازرسی‌های دوره‌ای پایه‌ها و محل‌های اتصال و همچنین استفاده از روش‌های نصب مناسب، می‌توان از آسیب‌ها و خرابی‌های اینچنینی که هزینه‌های زیادی را نیز تحمیل می‌کند جلوگیری کرد:

 • پیچ‌های پایه‌ها و محل نصب را بازرسی و محکم نمایید. استفاده از واشر فنری بشقابی (Bellville washers) یا چسب رزوه لاکتایت (Loctite) می‌تواند به محکم نگه داشتن پیچ‌ها کمک کند. اما لرزش و ارتعاش همچنان می‌تواند به مرور زمان پیچ‌ها را شل کند.
 • همه محل‌هلی جوش را بررسی نمایید. ترک‌ها و جوش‌های شکسته را فوراً ترمیم کنید. به یاد داشته باشید که در مورد موتور ویبره‌ها‌، بهتر است از جوشکاری بخیه‌ای استفاده کنید تا جوش پیوسته.
 • از کابل‌های ایمنی در هر جایی که ممکن است استفاده نمایید تا در صورت شکست جوش‌ها بر اثر لرزش، مشکل ایمنی حادی به دلیل جدا شدن ویبراتور پیش نیاید.

جهت مشاهده راهنمای کامل نصب موتور ویبره‌ها، به کاتالوگ و دفترچه راهنمای محصول خود مراجعه نمایید.

حالت نصب موتور ویبره

ویبراتور پنوماتیک – آماده سازی هوا و بهینه‌سازی

در ویبراتورهای بادی (پنوماتیک)، تامین هوای فشرده تمیز و بدون رطوبت و همچنین حفظ میزان مناسب روان‌کار در خطوط هوا در صورت نیاز به روان‌کاری بادی در دستگاه مورد استفاده، بسیار مهم است.

 • به طور مرتب و دوره‌ای فیلترهای هوا را بازرسی نمایید. هرگونه رطوبتی را تخلیه و هر ذره یا آلاینده‌ای را از بین ببرید. خارج کردن این آلاینده‌ها از سیستم هوای فشرده شده، بهره‌وری را افزایش داده و از آسیب داخلی، ساییدگی یا خرابی ویبراتورها جلوگیری می‌کند.
 • اگر ویبراتور شما نیاز به روانکاری دارد، روان‌کننده‌ها پر نگه دارید. بدون روانکار، ویبراتورها ممکن است به سرعت آسیب دیده یا به طور کامل خراب شوند و نیاز به تعمیر یا جایگزینی داشته باشند.
 • خطوط هوای فشرده و اتصالات آن‌ها را برای بازرسی نمایید تا نشتی نداشته باشند و تعمیرات ضروری را انجام دهید. نشت هوا می‌تواند فشار هوایی را که به ویبراتورها (و دیگر تجهیزات پنوماتیک) می‌رسد کاهش دهد، که باعث فشار روی کمپرسور هوا می‌شود. این فشار مضاعف باعث مصرف بیش از نیاز انرژی جهت تولید هوای فشرده و هدر رفت انرژی می‌شود.
 • هر زمانی که ممکن است، فشار وارد شده به ویبراتور را به کمترین میزانی که دستگاه کار می‌کند برسانید. عملکرد در فشار بالاتر باعث فرسودگی بیشتر و هدر رفت انرژی می‌شود.
اگر در مورد موتور ویبره‌ها نیاز به مشاوره و اطلاعات بیش‌تر و یا استعلام قیمت انواع ویبراتور داشتید با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید. شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴ – ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰

تعمیر و نگهداری موتور ویبره یا ویبراتور برقی

موتور ویبره های برقی (موتورهای ارتعاشی الکتریکی) اگر به درستی نصب و بسته شوند، به ندرت معیوب شده و به تعمیر و نگهداری بسیار کمی نیاز دارند. با چند چکاپ دوره‌ای می‌توان بهترین عملکرد را برای آن‌ها حفظ کرد.

 • در مورد موتور ویبره‌های برقی اطمینان از حالت صحیح و مناسب نصب بسیار مهم است. پیش از این در مطلبی به نحوه نصب موتور ویبره‌ها در فرآیندها پرداخته بودیم. همچنین استفاده از دفترچه راهنما و کاتالوگ محصول مفید خواهد بود. نصب غیراصولی و ناصحیح موتور ویبره می‌تواند باعث شود تجهیز آمپر بسیار زیادی مصرف کرده یا اصطلاحا آمپر بکشد. و در صورت عدم وجود محافظ مناسب برای بار اضافه، احتمال سوختن ویبراتور وجود دارد.
 • تمام اتصالات الکتریکی را بررسی نموده و اتصال‌های آسیب دیده را تعویض نمایید.
 • تمام سیم‌کشی‌ها را بازرسی نموده و سیم‌های معیوب را تعمیر یا تعویض نمایید.
 • زمانی که موتور ویبره در حال کار است به صدای آن گوش کرده و دقت نمایید. اگر هر صدای غیرعادی مثل صدای بلند ضربه یا سایش شنیدید، موتور ویبره را خاموش نموده، دستورالعمل‌های قفل زدن / برچسب زنی (Lockout / Tagout) را دنبال نمایید و یک بازرسی چشمی از موتور ویبره و پایه‌ها و محل نصب انجام دهید.

نکات نگهداری موتور ویبره

بهینه‌سازی موتور ویبره صنعتی

علاوه بر نکات پایه‌ای تعمیر و نگهداری موتور ویبره ها که به آن‌ها پرداختیم، می‌توانید  با بهینه‌سازی هر ویبراتور برای کاربرد خاص خود، هزینه عملیات ویبره و ارتعاش را کاهش دهید. با بهینه‌سازی ویبره‌های صنعتی، می‌توانید عمر کارکرد آن‌ها را افزایش داده، مصرف انرژی را کاهش داده و فرسایش و خرابی ویبراتور و تجهیزاتی که ویبره روی آن نصب شده است را کاهش دهید.

 • فقط در صورت نیاز و لزوم ویبراتورها را روشن نمایید. نصب تایمر می‌تواند مانع کار مداوم موتور ویبره‌ها شود. زمان چرخه را به کوتاه‌ترین زمان کاری که در کاربرد مد نظر مورد نیاز است تنظیم نمایید.
 • رگلاتور فشار هوا
  رگلاتور فشار هوا

  برای ویبراتورهای پنوماتیک (بادی)؛ فشار هوا را در پایین‌ترین حدی که دستگاه کار می‌کند، تنظیم نمایید. در صورت امکان، برای هر ویبراتور بادی یک رگلاتور فشار نصب نمایید تا در زمان نیاز فشار را به صورت موثری تنظیم نمایید.

 • برای موتور ویبره‌های برقی (ویبراتورهای الکتریکی)؛ با تنظیم وزنه‌های ویبراتور، ضربه را در کمترین میزان موثر برای کار مورد نیاز تنظیم نمایید.برای اطلاعات بیش‌تر در این مورد به این مطلب مراجعه نمایید: نحوه تنظیم وزنه موتور ویبره
 • بگذارید PLC کار را برای شما انجام دهد. اگر در فرآیند صنعتی خود از PLC استفاده می‌کنید، وصل کردن ویبراتورها به سیستم اتوماسیون ایده خوبی است. با این کار می‌توانید انتخاب نمایید موتور ویبره ها چه زمانی کار کنند. به طور مثال زمان مشخصی پس از باز شدن یک شیر تخلیه، یا زمانی که یک شاخص سطح (Level Indicator) مقدار مشخصی را بخواند، یا هر پارامتر دیگری که برای شما در دسترس باشد.
 • از کلیدهای دستی لحظه‌ای (momentary on/off controls) به جای شیرها یا سوئیچ‌های دستی دائمی استفاده نمایید. با این کار اپراتورها می‌توانند ویبراتور را فقط در مدت زمان مورد نیاز روشن کنند و سپس سوئیچ را رها کند تا خاموش شود. استفاده از کنترل‌های لحظه‌ای احتمال کار مداوم و بی‌مورد ویبراتور را زمانی که اپراتور در محل حضور نداشته باشد از بین می‌برد.

دستورالعمل‌های نگهداری

در این بخش با توجه به کاتالوگ این موتور، نکاتی برای تعمیر و نحوه نگهداری موتور ویبره kemp به اطلاع شما می‌رسانیم. ابتدا به برخی از موارد ایمنی عمومی می‌پردازیم.

علائم ایمنی عمومی

با توجه به کاتالوگ و هشدارهای لازمی که به ما داده است؛ کلیه عملیات تعمیر و نحوه نگهداری موتور ویبره kemp باید فقط توسط افراد واجد شرایط انجام شود و قبل از انجام هر گونه تعمیر و کارهای مربوط به نگهداری، برق قطع شود.

روغن کاری

توجه کنید که این بخش فقط برای موتورهای ویبره سری EVM-EVM/ D-PSV/ P با اندازه بدنه 4 معتبر و مناسب است. چرا که در این سری برای موارد خاص چربی وجود دارد و در نحوه نگهداری موتور ویبره kemp لازم است. موتور ویبره‌های kemp سری EVM-EVM / D-PSV / P ماشین‌هایی هستند که در هنگام کار به هیچ مداخله‌ای یا نگهداری خیلی خاصی نیاز ندارند. برای عرضه و فقط در مواردی نادر و خاص به گریس و روغن کاری نیاز دارند. پس فقط در موارد خاص انتظار روغن کاری برای این موتورها را داشته باشید. باید بگوییم که گریس و روغن مورد استفاده و توصیه شده برای موتور ویبره‌های kemp سری EVM-EVM / D-PSV / P این روغن است: KLUBER STABURAGS NBU 8 EP. موتورهای ibration به منبع تغذیه گریس مجهز شده‌اند ( در اندازه 04-B در داخل پوشش انتهایی قرار دارد ). طبق دستورالعمل، گریس مصرف شده باید هر 5000 کار برداشته شود، یاطاق‌ها باید تمیز و مجدداً روغن کاری شوند تا بلبرینگ‌ها تعویز و تمیز شوند. می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد فواصل روغن کاری و مقدار لازم گریس به بخش 6 کاتالوگ این موتور مراجعه کنید.

احتیاط!

 • روغن یا گریس را با مواد دیگر قاطی نکنید.
 • قبل از اضافه کردن گریس یا چربی، گریس خورها را برای تامین روغن با دقت تمیز کنید تا از وارد شدن گرد و غبار به بلبرینگ‌ها جلوگیری شود.
 • گریس یا روغن زیادی به بلبرینگ‌ها اضافه نکنید. این کار باعث گرم شدن بیش از حد موتور و وارد شدن خسارات احتمالی می‌شود.

تعویض یاطاقان

توجه کنید که این عملیات باید روی میز کار و فقط توسط کارکنان واجد شرایط و با قطع شدن ورودی برق انجام شود. برای تعویض یاطاقان، حذف پوشش‌های انتهایی، وزنه‌ها، کلیدها و یاطاقان لازم است. همانطور که می‌دانید قطعات یدکی برای نحوه نگهداری موتور ویبره kemp مهم هستند. در ادامه برخی از این قطعات یدکی را با هم مرور می‌کنیم.

قطعات یدکی

قطعات یدکی مورد استفاده در این مدل از موتور ویبره به همراه تصاویر در کاتالوگ این موتور وجود دارد. بیایید با هم بخشی از قطعات یدکی پیشنهادی را مرور کنیم. به منظور حفظ گارانتی، اطمینان از محصولات با دوام بیشتر، استفاده از قطعات یدکی اصل kemp ضروری است. در مورد قطعات یدکی پیشنهادی، بخش فنی ما در اختیار شما است. لیستی از قطعات یدکی را می‌توان به عنوان یک بخش مجزا از تحویل یا با توجه به مقدار موتور ویبره سفارش داده شده، یا با توجه به استفاده خاص از موتور ویبره و محل کار تهیه کرد. در این مقاله سعی کردیم در مورد نحوه نگهداری موتور ویبره kemp و تعمیر آن صحبت کنیم. نکاتی در این خصوص با توجه به کاتالوگ این موتور بیان کردیم. برای داشتن اطلاعات بیشتر به کاتالوگ مراجعه کنید یا با سام تجهیز تماس بگیرید.

3 در مورد “نکاتی برای نگهداری موتور ویبره‌ها و ویبراتورهای صنعتی”

 1. امید درتومی

  سلام من یک دستگاه ویبره خریداری کردم بعد از مدت یک ماه دیگه اون کارای اول رو ندارن خیلی قدرت ویبره کم شده راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام
   این مورد ممکن است مربوط به انتخاب شما در خصوص توان و دور موتور ویبره و تناسب آن با کاربرد مورد نظر و همچنین کیفیت ساخت دستگاه ویبره خریداری شده باشد.
   در صورتی که کالا را از سام تجهیز خریداری کرده باشید، این شرکت کیفیت محصولات عرضه شده را ضمانت می کند.
   برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا