شیلنگ ویبراتور – شیلنگ ویبره بتن

شیلنگ ویبراتور بتن، دستگاهی که عمل ویبراسیون (لرزش و ارتعاش) را با کمک یک شیلنگ در محل بتون ریزی و به منظور متراکم سازی بتن انجام می دهد. با اینکه انرژی مورد نیاز جهت به ارتعاش درآمدن شیلنگ را موتور دستگاه تامین می‌کند؛ اما با این وجود غالباً در اصطلاح کل این دستگاه، را شیلنگ ویبره یا شیلنگ ویبراتور می‌نامند.شیلنگ ویبره بتن
مبانی اولیه تولید و استفاده از ویبراسیون برای متراکم سازی بتن در طول سال های متمادی هیچ تغییر نکرده است. با این حال، تکنولوژی همچنان به پیشرفت ادامه می‌دهد.

کاربرد شیلنگ ویبراتور

با اینکه در تعریف فوق گفتیم که کاربرد شیلنگ ویبراتور بتن (Concrete Vibrator Hose) متراکم سازی است اما این تنها کاربرد شیلنگ ویبره به شمار نمی‌رود. هدف از ایجاد لرزش و ارتعاش (ویبراسیون) توسط شیلنگ ویبراتور می‌تواند یکی از دو کاربرد ذیل باشد:

– متراکم سازی بتن از طریق هواگیری (خارج کردن حباب‌های هوا و همچنین خلل و فرج موجود در بتن)
– مخلوط سازی لیفت های مختلف بتن در سطح بتن نما در داخل یک توده سخت واحد با یکدیگر تا جایی که هیچ حباب هوا و یا خط لیفتی در آن وجود نداشته باشد.

کاربرد شیلنگ ویبراتور

 جهت مشاوره خرید و آگاهی از قیمت شیلنگ ویبره با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید. 

انواع شیلنگ ویبراتور

به طور کلی و بر اساس نوع و سطح ارتباط شیلنگ ویبره با بتن، می‌توان انواع شیلنگ ویبراتور بتن را به دو نوع ذیل تقسیم بندی کرد:

– شیلنگ ویبراتور داخلی (اینترنال): شیلنگ ویبره داخلی با خود بتن ارتباط مستقیم دارد.

– شیلنگ ویبراتور خارجی (اکسترنال): به این نوع شیلنگ ویبره گاهی شیلنگ بدنه یا شیلنگ ویبره قالب بتن هم می‌گویند. شیلنگ ویبراتور خارجی به جداره خارجی قالب (قالب سازه‌های بتنی) متصل می‌شود و تماسی با خود بتن ندارد. ارتعاشات حاصل از شیلنگ ویبراتور خارجی از طریق جداره قالب (قالب سازه بتنی) به بتن منتقل می‌شود.

– شیلنگ ویبراتور سطحی: به این نوع شیلنگ ویبره گاهی شیلنگ ویبراتور کفپوش یا کف نیز می‌گویند. چراکه مخصوص ایجاد ارتعاش در کف هستند. آن‌ها بتن را از سطح در هنگام تسطیح بتن به ارتعاش در می‌آورند. شیلنگ ویبره سطحی فقط در صورتی مؤثر است که عمق بتن حداکثر 20 سانتی متر باشد. در غیر این صورت (یعنی اگر عمق بتن بیشتر از 20 سانتی متر باشد) می‌توان شیلنگ ویبره سطحی را با شیلنگ ویبره داخلی ترکیب کرده و با هم مورد استفاده قرار داد. شلنگ ویبره سطحی برای سطوح افقی طولانی مانند پیاده رو ها و اسلب ها استفاده می‌شود.

تقسیم‌بندی فوق بر اساس موقعیت و نحوه عملکرد شیلنگ ویبره بود، اما بر اساس ساختمان، ساختار و نوع محرک شیلنگ ویبره نیز می‌توان انواع مختلفی مثل شیلنگ ویبره دریلی، شیلنگ ویبراتور مکانیکی با موتور بنزینی، شیلنگ ویبره برقی تک فاز، شیلنگ ویبراتور کانورتری و شیلنگ ویبره بادی را برشمرد.

هر یک از این انواع خود به انواع فرعی دیگری تقسیم می‌شوند و هر کدام نیز کابرد خاص خود را دارند که در ادامه بیشتر در این خصوص توضیح می‌دهیم.

فاکتورهای مهم در هنگام خرید شیلنگ ویبراتور مناسب

پنج فاکتور را در هنگام خرید شیلنگ ویبراتور (شلنگ ویبره) باید در نظر گرفت:

 1. نوع شیلنگ ویبراتور
 2. فرکانس (سرعت) بر اساس هرتز
 3. دامنه نوسان (فاصله بین سر شیلنگ در هنگامی که در حال ارتعاش از این سو به آن سو است بر اساس میلی‌متر)
 4. قدرت (توان) بر اساس تعداد ارتعاش در دقیقه
 5. اندازه (سایز) قطر شیلنگ ویبره بر اساس اینچ

انتخاب نوع شیلنگ ویبره

شیلنگ ویبره high cycleپیمانکاران عمدتا شیلنگ ویبراتور داخلی را انتخاب می‌کنند، زیرا شیلنگ ویبره داخلی کارایی بیشتری نسبت به شیلنگ ویبراتور خارجی دارد و در مصارف مختلف و متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیلنگ ویبره داخلی خود دارای انواع و اقسام گوناگونی است. دو نوع رایج و محبوب شیلنگ ویبراتور داخلی عبارتند از: شیلنگ ویبره داخلی شفت قابل انعطاف (flexible shaft) و شیلنگ ویبره داخلی پرچرخه (high cycle). شیلنگ ویبراتور داخلی از نوع شفت قابل انعطاف بمنظور ساخت و ساز عمومی طراحی شده است و معمولاً از یک موتور الکتریکی یا موتور بنزینی نیرو می گیرند. کاربردهای رایج و معمول این شیلنگ ویبراتور شامل بتون‌های پایه ستون‌ها و دیوارهای ساقه، دال‌های کوچک، راه‌های ورودی و راه پله‌ها هستند. ویبراتورهای high cycle توسط یک ژنراتور high cycle برق سه فاز با سرعت 180 هرتز را برای یک موتور الکتریکی چرخشی فراهم می‌کند. این موتور در سر ویبراتور چرخش می‌کند. هر دو نوع ویبراتور داخلی فوق طوری طراحی شده اند که قابل فرورفتن در بتن تازه باشند.

ویبراسیون بتنشیلنگ ویبراتور داخلی تقریباً بین 8000 تا 17000 ویبراسیون (ارتعاش) در دقیقه ایجاد می‌کند. این ویبراتورها نباید صرفاً بر اساس میزان فرکانس انتخاب شوند. اگر فرکانس بدون افزایش یا کاهش قدرت (توان)، تغییر یابد، دامنه نوسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نحوه اندازه گیری دامنه نوسان به این صورت است که فاصله بین سر شیلنگ ویبره، در هنگامی که از یک طرف به سمت طرف دیگر حرکت می کند را اندازه می گیرند. در صورت ثابت نبودن دامنه نوسان شیلنگ ویبره، هیچ یک از ارتعاشات، شعاع عملیات مؤثری ندارد چون نتیجه آن ایجاد انسجام ناهموار است. بزرگترین پیشرفت در تجهیزات متراکم سازی بتن در طول چند سال گذشته، استفاده از مبدل‌های فرکانس برای کنترل سرعت است. به طور کلی در نزد مشترکین، برق تک فاز رایج است و برق تک فاز را به برق سه فاز تبدیل می‌کنند که به این ترتیب سرعت ویبراتور ثابت و پایداری بیش‌تری در زیر بار را نتیجه می‌دهد.

شیلنگ ویبراتور داخلی را می توان با هر اندازه، شکل یا قالب مواد متریال بدون نگرانی از وارد آمدن هیچ گونه آسیبی به آن قالب، مورد استفاده قرار داد. اما ضرر بالقوه شیلنگ ویبراتور داخلی این است که می‌تواند به میلگرد روکش‌دار صدمه بزند. از سوی دیگر شیلنگ ویبره خارجی در بتن پیش‌ساخته بسیار متداول و محبوب هستند. اگرچه محدوده عمل شیلنگ ویبراتور خارجی نیز در همان بازه فرکانس شیلنگ ویبراتور داخلی است، اما در بیشتر اوقات در کاربردهای مشابه، نیروی خروجی بالاتری دارند. علاوه بر آن ویبراتور شیلنگ خارجی در سطح توان بالاتر با میلگرد تماس نمی‌گیرند.

انتخاب سایز شیلنگ ویبراتور

سایز و اندازه شیلنگ ویبراتور نیز یک فاکتور مهم در موقع خرید شیلنگ ویبره است. با ادامه و توسعه تکنولوژی ساخت بتنِ با مقاومت بالا، اندازه فیزیکی ستون‌ها و دیوارها می‌توانند نسبت به گذشته کاهش یابد. در این شرایط مقدار تراکم بتن نسبت به بتن‌های معمولی حداقل مساوی یا بیش‌تر است. این امر باعث می‌شود که رساندن سرهای شیلنگ ویبراتور داخلی – که معمولا دارای قطرهایی با سایز معین هستند- به داخل این بتن‌ها (بتن‌های دارای مقاومت بالا) سخت تر شود. این ویژگی تولید کنندگان را به تولید شیلنگ ویبراتور با قطر باریک تر و در عین حال با نیروهای ویبراتوری بالاتر سوق داده است.

شیلنگ ویبراتور بادی

با توجه به کاربرد مقتضی، باید مطمئن شد که از اندازه مناسب سر در شیلنگ ویبره استفاده می‌شود. متغیرهای زیادی وجود دارد که در راستای یافتن شعاع عمل شیلنگ ویبراتور تاثیرگذار است که از جمله آن‌ها می‌توان به اسلامپ بتن، فرکانس، پیکربندی (دیوار، پایه ستون ها، تیرهای بتنی، و غیره) و شکل تجهیزات اشاره کرد. اما در عین حال بر اساس تجربه عملی می‌توان اطلاعات ذیل را به صورت تقریبی و نسبی به عنوان پیش فرض صحیحی قلمداد کرد:

 • در شیلنگ با سر ¾ اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره، تقریباً بین 6 تا 8 اینچ خواهد بود.
 • در شیلنگ با سر 1 اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره تقریباً بین  8 تا 14 اینچ خواهد بود.
 • در شیلنگ با سر 1 و 1 / 4  اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره تقریباً بین 10 تا 16 اینچ خواهد بود
 • در شیلنگ با سر 1 و 1 / 2  اینچی = شعاع عمل شیلنگ ویبره تقریباً بین 16 تا 22 اینچ خواهد بود.
 • در شیلنگ با سر  2  اینچی  = شعاع عمل شیلنگ ویبراتور تقریباً بین 18 تا 26  اینچ خواهد بود.
 • در شیلنگ با سر 3  اینچی  = شعاع عمل شیلنگ ویبراتور تقریباً بین 20 تا 32 اینچ خواهد بود.

در تصویر زیر به صورت شماتیک نحوه فاصله گذاری صحیح و غلط شیلنگ ویبراتور، برای تعیین رقم شاخص شعاع عمل شیلنگ ویبره نمایش داده شده است:
فاصله گذاری شیلنگ ویبره

اگرچه انتخاب شیلنگ ویبره داخلی یا شیلنگ ویبراتور خارجی متناسب با کاربرد مورد نظر از پیش تعیین و مشخص شده است، اما مواقعی هم وجود دارد که یک پیمانکار از هر دو نوع شیلنگ ویبراتور مذکور (داخلی و خارجی) استفاده می‌کند. بعنوان مثال اگر یک بتن ریزی برای رسیدن ارتعاش شیلنگ ویبره خارجی به مرکز آن، بیش از حد بزرگ باشد، پیمانکار ممکن است از یک شیلنگ ویبراتور داخلی برای تثبیت بخش مرکزی و در عین حال از یک شیلنگ ویبراتور خارجی برای مناطق نزدیک به جداره قالب استفاده کند. شایع ترین دلیلی که پیمانکاران از هر دو نوع شیلنگ ویبراتور مذکور (داخلی و خارجی) استفاده می‌کنند، برای محکم‌کاری و اطمینان از حصول شرایط ایمنی است. در چنین مواردی ضروری است که ابتدا شیلنگ ویبراتور داخلی استفاده شود، و وقتی کار با آن تمام شد از شیلنگ ویبره خارجی استفاده شود. به عبارت دیگر از شیلنگ ویبراتور خارجی تنها در زمانی استفاده شود که شیلنگ ویبراتور داخلی کاملاً خاموش شود یا اینکه حداقل شیلنگ ویبراتور خارجی چند متری بالاتر از سطح شیلنگ ویبراتور خارجی در حال استفاده همزمان باشد.

مدت زمان ویبراسیون بتن (ارتعاش بتن) با کمک شیلنگ ویبره

پس از خرید شیلنگ ویبره مناسب، دانستن این که چه مدت و چگونه بتن را باید ویبره داد تا اقدام به آزادسازی حباب‌های هوا نماید، بسیار حائز اهمیت است. در هنگامی که اقدام به ویبره با کمک شیلنگ ویبراتور می‌کنید توجه به مدت زمان بسیار سخت است، و تا حدودی این موضوع از تجربه و احساس و مهارت شما ناشی می‌شود. باید همان طور که شروع به ویبره می‌کنید، هر از گاهی به حباب های هوا که در حال بالا آمدن هستند نگاه کنید، سپس زمانی که یک پوسته نازک از خمیر سطح بتن را پوشاند، کار را موقتاً متوقف کنید. عمل به روش آهسته و استاندارد -یعنی در حدود 1 اینچ در ثانیه برای هر نقطه – کلید دستیابی به تراکم مناسب در بتن است (هر چند ممکن است توصیه‌هایی مبنی بر 1 تا 3 اینچ در هر ثانیه برای هر نقطه نیز دریافت نمایید). مجدداً شیلنگ ویبره را به سرعت وارد بتن کنید، و دوباره شیلنگ ویبره را در هنگام مشاهده بالا آمدن حباب‌های هوا به ارامی خارج نمایید. ممکن است تصور کنید این روش کند بوده و یا شما خیلی آهسته عمل می‌کنید، اما به طور کلی برای متراکم سازی بهتر بتن روش آهسته‌ بهتر است.

جهت مشاوره و خرید شیلنگ ویبراتور با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴ – ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰
اسکرول به بالا