اره زنجیری (بنزینی و برقی)

 • بروز رسانی در : ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
 • 0

اره زنجیری ، اره موتوری یا اره برقی یک ابزار ساده و در عین حال بسیار کاربردی و مؤثر است. این وسیله همان‌طور که از اسمش پیداست از دو قسمت کلیدی و اصلی یعنی «زنجیر» و «اره» تشکیل شده است. زنجیر این وسیله تقریباً شبیه زنجیر دوچرخه است با این تفاوت که حالت برندگی دارد؛ چون بر روی آن حدود 30 دندانه بسیار تیز وجود دارد که از یک آلیاژ استیل بسیار مقاوم ساخته شده و با فاصله معینی از یکدیگر دور تا دور زنجیر قرار دارند. با حرکت زنجیر این دندانه‌ها نیز حرکت کرده و مثل تیغه تیزی شروع به برش می‌کنند.

اره زنجیری

کاربرد اره زنجیری

اکثر تولید کننده‌های اره زنجیری، انواع مختلفی از این اره را طراحی کرده‌اند که هر یک از آن‌ها برای کاربردهای خاصی مناسب است؛ بعضی از آن‌ها چند منظوره بوده و برای چندین کاربرد قابل استفاده هستند.

از کاربردهای اره زنجیری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قطع و انداختن درختان خشک
 • تهیه هیزم از درختان
 • هرس کردن درختان
 • قطع درختان جنگل در صورت وقوع آتش سوزی در جنگل به منظور مهار آتش
 • برداشت چوب از مزارع تولید چوب
 • بریدن بتن و آسفالت
 • بریدن یخ
 • پزشکی و جراحی

 

کاربرد اره زنجیری

انواع اره زنجیری

از جهت نحوه تأمین نیروی محرکه به چهار دسته تقسیم می‌شود که در ادامه به توضیح و بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

اره زنجیری بنزینی (احتراقی)

این نوع از اره زنجیره‌ای محبوب‌ترین و متداول‌ترین نوع اره زنجیری است که هم برای افراد حرفه‌ای و هم برای افراد مبتدی قابل استفاده است. نیروی محرکه اره زنجیری احتراقی از طریق سوخت بنزین تامین می‌شود و به همین دلیل به آن اختصاراً اره بنزینی گفته می‌شود. اره موتوری بنزینی دارای موتور دو سیکله است که مخلوطی از بنزین و روغن را برای کارآیی بیشتر استفاده می‌کند. بنزین برای احتراق لازم است، در حالی که روغن قطعات داخلی موتور را چرب می‌کند و به این ترتیب از سایش بیش از حد و وارد آمدن آسیب به قطعات جلوگیری می‌کند. اره بنزینی بسیار سریع‌تر و قوی‌تر از دیگر از انواع اره زنجیری است. در عین حال این نوع در مقایسه با انواع دیگر، هم سنگین وزن‌تر است و هم اینکه سر و صدا و آلودگی صوتی بیشتری نیز تولید می‌کند. علاوه بر اینها این نوع اره موتوری نیاز به مراقبت، تعمیر و نگهداری بیشتری نیز دارد.

اره بنزینی

اره زنجیری برقی-سیمی

 

اره زنجیری برقی-سیمی دارای یک سیم است که به پریز برق وصل می‌شود و از الکتریسیته برای روشن شدن استفاده می‌کند و از این رو نیازی به سوخت ندارد. با اینکه به غلط این طور تصور می‌شود که اره زنجیری برقی-سیمی به دلیل آن که باید به یک پریز برق متصل شود؛ ثابت و غیرقابل حمل است، اما اگر کسی یک ژنراتور (موتور برق) قابل حمل و قابل نصب بر روی خودرو داشته باشد می‌تواند آن را به ژنراتور متصل کرده و با کمک یک سیم طولانی در مکان مورد نظر استفاده نماید.

اره زنجیری برقی
اره زنجیری باتری دار (برقی بدون سیم)

اره زنجیری باتری دار که از آن به عنوان اره برقی بدون سیم نیز یاد می‌شود، به جای تغذیه شدن توسط برق مستقیم یا سوخت، انرژی مورد نیاز برای ایجاد نیروی محرکه را از باتری‌های قابل شارژ تامین می‌کند.

اره زنجیری باتری دار

با اینکه این نوع اره احتیاجی به سوخت‌رسانی و تعمیر و نگهداری منظم آن طور که در اره بنزینی مورد نیاز است ندارد، اما وجود باتری در این اره به این معناست که باتری‌ها باید مرتباً شارژ شوند؛ تا آماده استفاده باشند. این ویژگی اغلب اوقات، مدت زمانی را که اره زنجیری می‌تواند در هر بار عمل کند، محدود می‌کند. با این حال، استفاده کننده می‌تواند با داشتن تعدادی باتری شارژ شده زاپاس و همچنین همراه داشتن شارژر این نگرانی را برطرف سازد.

اره زنجیری دستی

اره زنجیری دستی هیچ نیازی به سوخت یا برق ندارد؛ چون اصلاً موتوری ندارد و با نیروی دست کار می‌کند. این نوع اره زنجیری کمتر توسط تولیدکنندگان تأمین و فروخته می‌شود بلکه اغلب توسط افراد و با استفاده از یک زنجیر (زنجیر مخصوص اره های زنجیری موتوری) و مواد متریالی که به راحتی در دسترس همگان است ساخته می‌شود. بعضی از افراد که نمی‌توانند هزینه کنند یا به هر دلیلی، نمی‌خواهند اره زنجیری‌های رایج موتوری را خریداری کنند، از این روش برای برش چوب و یا تر و تمیز کردن چوب استفاده می‌کنند.
اره زنجیری دستی برخلاف دیگر انواع اره های زنجیری سر و صدا یا دود تولید نمی‌کند. اما در عین حال کار با آن خسته کننده است چون به تلاش و زور بازو نیاز دارند. اساساً اینجا بازوهای شما جایگزین موتور بنزینی یا الکتریسیته می شود. بسیار واضح است که اگر بخواهیم در تمام طول روز به وسیله یک اره زنجیری دستی به قطع درختان اقدام کنیم کار خیلی خسته کننده و سختی است، اما مطمئناً با اره زنجیری موتوری می‌توانید به راحتی و به سرعت این کار را انجام دهید. از سوی دیگر مزیت اصلی و کاملاً آشکار استفاده از اره زنجیری موتوری سرعت عمل بسیار بالای آن است. یک حساب سرانگشتی نشان می‌دهد که یک اره موتوری ممکن است 5 تا 10 بار سریع‌تر از یک اره زنجیری دستی معمولی عمل کند.

قیمت اره زنجیری

انواع مختلف اره زنجیری قیمت های متفاوتی دارند. به طور کلی قیمت اره موتوری نسبت به اره دستی گران تر است؛ در عین حال اره زنجیری دستی کارایی بسیار کمتری نسبت به اره های موتوری دارد. در بین انواع سه گانه اره موتوری نیز اره زنجیری برقی-سیمی بطور قابل توجهی ارزان‌تر از اره بنزینی و باتری پایه (برقی بدون سیم) است. اره بنزینی نسبت به اره زنجیری برقی- سیمی گران‌قیمت‌تر بوده، به طوری که گاه حتی قیمت آن دو برابر بیشتر است. با این حال اره زنجیری باتری پایه، حتی از اره بنزینی نیز گران تر است؛ این در حالی است که قدرت و توان اره زنجیری باتری پایه به مراتب از دو نوع اره موتوری دیگر یعنی اره زنجیری برقی-سیمی کمتر است.

قیمت اره زنجیری

هزینه عامل بسیار مهمی در انتخاب و خرید هر ابزاری است و قبل از تصمیم‌گیری برای خرید لازم است این فاکتور مورد توجه قرار گیرد. باید در نظر بگیرید آیا هزینه‌ای که می‌خواهید برای خرید مدل خاصی از اره زنجیری بکنید در مقایسه با امکانات و مزایای مدل‌های مختلف موجود در بازار مقرون به صرفه است یا خیر. از بین انواع و مدل‌های مختلف باید آن نوع و مدلی را خریداری کنید که با شرایط و نیازهای شما هماهنگ‌تر است؛ اره زنجیری ایده آل آن مدلی است که دارای امکانات ضروری مورد نیاز بوده و قیمت آن نیز مناسب است.

تعمیر و نگهداری اره زنجیری

اره زنجیری به منظور حفظ کارایی خود در مواقع عملیات؛ به تعمیر و نگهداری و مراقبت احتیاج دارد. قبل از استفاده دستگاه باید در شرایط خاصی نگهداری شود، قطعات اره زنجیری باید به طور منظم بررسی و تمیز شوند، همچنین برای اینکه بتوانید اره موتوری را در شرایط آمادگی بالا برای کار نگه دارید؛ تعویض به موقع قطعات خراب و مستهلک نیز اجتناب ناپذیر است.

ملاحظات ایمنی

هنگام کار با اره زنجیری باید نکات ایمنی بیشتری را نسبت به اره دستی معمولی رعایت کنید چراکه کار با آن نیاز به مهارت و تجربه بالایی داشته و برای افراد مبتدی و تازه کار با خطر همراه است. بنابراین اگر شما یک فرد مبتدی و تازه کار هستید و هیچ تجربه قبلی در کار با اره زنجیری ندارید، اکیداً توصیه می‌شود که قبل از شروع کار با آن، حتما توسط یک فرد ماهر آموزش ببینید. همچنین در چنین مواردی سعی کنید حتی الامکان مدلی از این دستگاه را خریداری کنید که کوچک‌تر بوده و استفاده از آن راحت تر باشد. اره زنجیری برقی (چه نوع سیمی چه نوع بدون سیم) در این شرایط بهترین انتخاب است؛ چون معمولاً اره با موتور بنزینی بزرگ‌تر و سنگین‌تر بوده و برای افراد مبتدی مناسب نیستند. شایان ذکر است بعضی از شرکت‌های سازنده، برای افراد مبتدی مدل‌های خاصی را طراحی کرده‌اند. این مدل‌ها برای کسانی که برای انجام کارهای سبک و مصارف موردی و گاه به گاه، نیاز به اره زنجیری دارند کاملاً مناسب است.

ایمنی اره زنجیری

برخی از نکات مهم ایمنی که در هنگام کار با اره زنجیری به ویژه اره بنزینی باید رعایت شود:

 • دستورالعمل های ایمنی کارخانه سازنده را مطالعه کنید.
 • دستکش، عینک ایمنی، کلاه ایمنی، چکمه‌های محافظتی و گوشی محافظ بپوشید.
 • همراه با شخص دیگری به محل کار بروید.
 • در هنگام عزیمت به محل کار ابزارهای ارتباطی همچون تلفن همراه را نیز همراه خود ببرید.
 • یک وسیله نقلیه نزدیک خود داشته باشید که در موارد اضطراری مورد استفاده قرار گیرد.

تولیدکنندگان و برندهای اره زنجیری

برندهای متنوع و مختلفی از این ابزار در بازار موجود است که برندهای زیر از جمله بهترین آن‌ها هستند. محصولات هر یک از این برندها در انواع و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند.