موتور ویبره، ویبراتور یا ویبره بدنه در صنایع مختلف در بخش‌هایی که نیاز به لرزش و ارتعاش خود خواسته است، استفاده می‌شود. اگر در بخشی از صنعت که ارتعاش چه در ابعاد کوچک و چه در ابعاد بزرگ و سنگین نیاز باشد، باید به این نوع از موتورها مراجعه نمود. این موتورها اغلب به عنوان موتور ویبره، موتور ارتعاشی، ویبراتور، الکترو ویبره یا ویبره بدنه شناخته شده است.موتور ویبره صنعتی

موتور ویبره صنعتی یکی از انواع ویبراتورهای خارجی است؛ ویبراتور خارجی همان‌طور که از نامش بر می‌آید، دستگاهی است که به منظور ایجاد ارتعاش بر روی سطوح خارجی یا بدنه اجسام استفاده می‌شود؛ در حالی که یک ویبراتور داخلی مستقیما به داخل ماده مانند بتن یا حفره‌ها وارد می‌شود. موارد مصرف زیادی وجود دارد که در آن بکارگیری ویبراتور خارجی نسبت به ویبراتور داخلی مزیت دارد. مثلاً فشرده سازی لایه‌های بسیار ضخیم و نازک از بتن تازه ریخته شده بخصوص آن‌هایی که برای پروفیل‌ها و فرم‌های خاص استفاده می‌شوند.

مکانیزم موتور ویبره

به طور کلی ویبراتور مکانیزم ساده‌ای دارد و از یک موتور الکتریکی تشکیل شده است که یک وزنه با نسبت چگالی بالا به محور آن متصل شده است. این وزنه بین ۲۵ تا ۵۰ درصد از ۳۶۰ درجه محور را پر می‌کند. حرکت و چرخش موتور باعث جابجایی مرکز ثقل با سرعت بالا می‌گردد و سبب لرزش و ارتعاش در کل دستگاه می‌شود.

مکانیزم ساده موتور ویبره

مکانیزم موتور ویبره

بیشتر بخوانید: تنظیم وزنه گریز از مرکز موتور ویبره ها

بعضی از موتورهای ویبره صنعتی مکانیسم بادی دارند؛ ویبراتور بادی، یک ابزار چند منظوره است که استفاده از آن در بسیاری از صنایع ضروری است. به عنوان مثال، در صنعت ساخت و ساز، ویبراتور بادی برای حذف رطوبت اضافی و از بین بردن هوا از داخل بتن تازه ریخته شده استفاده می‌شود که نتیجه آن یکنواختی، جذابیت و بالاتر از همه، ایمنی است. در صنعت کشاورزی نیز استفاده از این ویبراتورها بمنظور تخلیه سیلوها متداول می باشد، در حالی که در داروسازی یک ویبراتور بادی می تواند پودرها را غربالگری کند یا به عنوان دستگاه تغذیه استفاده شود. یک ویبراتور بادی نه تنها می‌تواند صرفه جویی در وقت و هزینه به همراه داشته باشد بلکه حتی می‌تواند کارها را به صورت راحت‌تر و ایمن‌تری انجام داده و با کمک آن می‌توان ساعت‌های نیروی کار را بطور قابل توجهی کاهش داد.

کاربرد موتور ویبره

ویبره بدنه‌های صنعتی انواع مختلفی دارند که در صنایع سیمان و بتن، صنایع کشاورزی، صنایع آرد و تجهیزات دانه بندی در سیلوها، سرندها، صنایع غذایی و نان و ماشین آلات صنایع خشکبار به کار گرفته می‌شوند. همچنین موتور ویبره‌های برقی و موتور ویبره کوچک (میکرو ویبره) را می توان در میزهای ویبره، واگن، کامیون ها و میکسر بتن استفاده نمود.

ویبراتورهای صنعتی را می‌توان در کنار انبارک ها، قیف های بزرگ صنعتی، سیلوها، شناورها و همچنین در تجهیزات غربالگری، انتقال و فشرده سازی پیدا کرد. ممکن است یک ویبراتور در زیر بدنه یک کامیون یا یک واگن قطار تعبیه و پنهان شده باشد. در تجهیزات کارخانه‌های تولید لوازم آرایشی، یک سری میزهای ویبراتور صنعتی با کارکرد فشرده سازی مورد استفاده است که لوسیون و دیگر لوازم آرایشی را به داخل ظروف محصول شان قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: روش های استفاده از موتور ویبره در فرآیندها

میزهای ویبراتور همچنین برای شبیه‌سازی زلزله نیز به کار می‌روند. بیشتر موزه های علمی متقاضی این کاربرد هستند. همچنین در تهیه شیرینی‌ها مانند کیک شکلاتی و به طور کلی اجرای بسیاری از رسپی‌ها و دستورالعمل های شیرینی پزی در مقیاس بزرگ و صنعتی، بکارگیری ویبراتور صنعتی ضروری است. بعضی از ویبراتورهای صنعتی به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. تقریبا می‌توان گفت که ارتعاش در همه جا وجود دارد!

کابرد موتور ویبره

کابرد موتور ویبره در صنایع

در ویدیو زیر برخی از این کاربردها نمایش داده شده است.

 

تکنولوژی موتور ویبره صنعتی

برخی از شرکت‌های تولید کننده ویبراتور، در اوایل قرن بیستم تولید ویبراتورهای بادی را آغاز کرده و برای چندین سال متوالی این ویبراتورهای هواپایه بسیار مورد توجه قرار گرفته بود. این نوع ویبراتورها تا پایان نیمه اول قرن بیستم به خوبی پاسخگوی نیازهای مشتریان بود. اما در ادامه صنایع مختلف مایل به استفاده از قدرت الکتریکی برای کار با ویبراتورهای صنعتی بودند. به همین دلیل شرکت‌های سازنده به سمت تولید موتورهای ویبره صنعتی که از جریان برق تغذیه می‌کنند رفتند. امروزه استفاده از موتورهای ویبره صنعتی در تجهیزات پردازش محصولات در سرتاسر جهان یافت می‌شود. برخی از تولیدکنندگان ویبراتورهای صنعتی محصولات ارتعاشی صنعتی خود را به بیش از ۱۰۰ کشور جهان از جمله ایران صادر می‌کنند.

تکنولوژی موتور ویبره های صنعتی همواره در حال تغییر و تحول است و به طور مداوم متناسب با نیازهای سفارشی صنایع که در آن سرویس‌دهی می‌کنند بهبود می‌یابد. به عنوان مثال، اولین ویبراتور قابل حمل در طول دهه ۶۰ یک ویبراتور پیستونی ۱ تا ۱.۵ اینچی بود که به یک دستگیره متصل بود و برای استفاده در یک کارخانه تولید بتن پیش ساخته بکار می‌رفت. امروزه ویبراتورهای قابل حمل با سیستم‌های نصب بادکش در بازار موجود می‌باشند و به طور معمول با باد (هوا) کار می‌کنند.

صرفه جویی در وقت و هزینه با موتور ویبره صنعتی

ایجاد ارتعاش به یک ظرف نگهداری محتویات مانند یک کیسه فله می تواند هزینه بسته بندی را تا ۲۵٪ کاهش دهد! با ارتعاش مناسب در هنگام بسته بندی مواد، می‌توان هر ساله پس انداز مالی قبل توجهی را مشاهده کرد. علاوه بر آن برخورداری از یک موتور ویبره صنعتی مناسب در طول فرآیند تولید می‌تواند از خرابی تولید جلوگیری به عمل آورده، و به نوبه خود باعث صرفه جویی در هزینه‌ها شود. در ضمن نیاز به استفاده از کامیون و تریلر را برای حمل بار کاهش داده و در نتیجه صرف هزینه‌های مورد نیاز برای حمل بار را هم به طور قابل توجهی کم می‌کند.

ایمنی ویبراتورهای صنعتی

آموزش دادن و بالا بردن سطح معلومات کارگرانی که در بخش صنعت کار می‌کنند در رعایت الزامات ایمنی توسط آن‌ها هنگام کار با موتورهای ویبره صنعتی نقش بسزایی دارد. به عنوان مثال، در صنعت خوراک و دانه، اگر استفاده مناسب از ارتعاش در دیوارهای سیلو در محل انجام شود، حوادث ناخواسته به طور قابل توجهی کاهش یافته و علاوه بر آن دیگر کارگران مجبور به ورود به سیلو برای از بین بردن آن نخواهند بود. استفاده از ارتعاش صنعتی همچنین نیاز به استفاده از چکش را برطرف می‌کند. استفاده از چکش نه تنها به دیواره‌های تجهیزات آسیب می‌رساند، بلکه به سلامت عمومی فردی که چکش می‌زند نیز صدمه میزند. مراقبت از سلامت تجهیزات و کارکنان، خود نوعی سرمایه گذاری ارزشمند است.

در بازار ایران ویبره بدنه و الکترو ویبره‌های ایرانی، ویبره بدنه‌های ایتالیایی و ویبره بنده‌های ترکیه‌ای و چینی با برندهای مختلف وجود دارند.

شرکت سام تجهیز تأمین کننده و توزیع کننده انواع موتور ویبره با منبع تغذیه تک فاز و سه فاز با توان‌های مختلف، با قابلیت تنظیم دامنه تغییرات نیروی گریز از مرکز به مقدار مورد نیاز است.

 

انواع ویبره بدنه

 

برندهای شناخته شده موتور ویبره

جهت مشاوره فنی و استعلام و لیست قیمت انواع موتور ویبره با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
جهت استعلام قیمت اقلام مورد نیاز را به شماره ۸۹۷۷۴۰۴۵(۰۲۱) فکس نمایید تا کارشناسان در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.

موتور ویبره و ویبره بدنه صنعتی
۵ (۱۰۰%) ۵