صنایع غذایی و نوشیدنی

صنایع غذایی مجموعه پیچیده و جامعی از کسب و کارهای متنوع است که اغلب مواد غذایی مورد مصرف توسط جمعیت جهان را تامین می‌کند. تنها کشاورزان معیشتی، یعنی کسانی که فقط خودشان از آنچه پرورش می‌دهند مصرف می‌کنند و جامعه شکارچی-گردآورنده، می‌توانند خارج از محدوده صنایع غذایی مدرن قرار بگیرند.

گستره شمول صنایع غذایی و صنایع نوشیدنی

صنایع غذایی شامل حوزه‌های ذیل می‌گردد:

 • کشاورزی: غذاهای دریایی و ​​پرورش محصولات و دام
 • تولید: مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی، ساختمان کشاورزی، ماشین آلات و تجهیزات مزرعه، بذر و غیره
 • پردازش مواد غذایی: آماده سازی محصولات تازه برای بازار و تولید محصولات غذایی آماده شده
 • بازاریابی: پروموت کردن محصولات عمومی و محصولات جدید، تبلیغات، کمپین‌های بازاریابی، بسته‌بندی، روابط عمومی و غیره
 • توزیع عمده فروشی و مواد غذایی: تدارکات، حمل و نقل، انبارداری
 • خدمات و سرویس‌های غذایی: خواربار، بازار کشاورزان، بازارهای عمومی و سایر خرده‌فروشی‌ها، قوانین و مقررات محلی، ملی و بین‌المللی برای تولید و فروش مواد غذایی، کیفیت غذا، امنیت غذایی، ایمنی مواد غذایی، بازاریابی/تبلیغات، تحصیلات، مشاوره، تحقیقات و توسعه فناوری غذایی، خدمات مالی، اعتباری و  بیمه

صنایع غذایی

بر اساس تعریف فوق، دامنه صنایع غذایی بسیار گسترده است به گونه‌ای که کلیه جنبه‌های تولید و فروش مواد غذایی را در بر می‌گیرد. آژانس استانداردهای بریتانیا صنایع غذایی را اینگونه تعریف می‌کند:

«صنایع غذایی، از کشاورزی و زراعت و تولید، بسته‌بندی و توزیع مواد غذایی گرفته تا فروش و تهیه آن را شامل می‌شود.»

صنایع غذایی

مرکز تحقیقات اقتصادی دپارتمان کشاورزی ایالات متحده آمریکا نیز از اصطلاح «سیستم غذایی» برای توصیف همین مفهوم استفاده می‌کند؛ به این صورت:

سیستم غذایی ایالات متحده، یک شبکه پیچیده از کشاورزان و صنایعی است که با آنها ارتباط دارند. این ارتباط‌ها شامل سازندگان تجهیزات کشاورزی و مواد شیمیایی و همچنین شرکت‌هایی هستند که خدمات کشاورزی را ارائه می‌دهند، مانند ارائه دهندگان خدمات حمل و نقل و خدمات مالی. شامل صنایع بازاریابی مواد غذایی است که مزارع را به مصرف کنندگان پیوند می‌دهند و شامل پروتئین‌های غذایی و فیبر، عمده فروشان، خرده فروشان و موسسات خدمات بهداشتی هستند.

اصطلاح “صنایع غذایی”، مجموعه‌ای از فعالیت‌های صنعتی را پوشش می‌دهد که به منظور پردازش، تبدیل، تهیه، نگهداری و بسته‌بندی مواد غذایی به کار می‌روند. امروزه صنایع غذایی بسیار متنوع بوده و تولید آن از فعالیت‌های کوچک، سنتی، خانوادگی که به شدت کارآفرین هستند، به فرآیندهای صنعتی بزرگ، سرمایه فشرده و بسیار مکانیکی تبدیل شده است. بسیاری از صنایع غذایی تقریباً به طور کامل به کشاورزی یا ماهیگیری محلی بستگی دارد.

صنایع نوشیدنی

صنایع نوشیدنی -که در زبان انگلیسی با Beverage Industry یا Drink Industry شناخته می‌شود- وظیفه تهیه و تولید نوشیدنی‌ها یا محصولات خوراکی آماده آشامیدن (ready to drink) دارد. نوشیدنی‌ها به صورت بطری (پلاستیکی یا شیشه‌ای) یا قوطی فلزی بسته بندی می‌شود. نوآوری‌های صنایع نوشیدنی که باعث رشد و توسعه نوشیدنی‌های غیر الکلی شده‌اند عبارتند از: کارخانه‌های تولید نوشیدنی‌ها، پردازش نوشیدنی‌ها و بسته بندی نوشیدنی‌ها.

صنایع نوشیدنی

مهم‌ترین مواد غذایی و نوشیدنی قابل فرآوری و پردازش، تولید و بسته بندی
زردآلوخامهمرباجاتپکتین
غذای بچهپنیر خامه ایژلهعطر و ادکلن
خمیر شیرینیفرنیسس کچاپتارت
لوبیاخمیر نانشکر مایعپیاز
چغندرقندتخم مرغمالتپودینگ برنج
کِرِم بیسکویتزرده تخم مرغشربت افراسالاد
آبنمکاسانس هامارگارینمیگو
آبگوشتشیر خشکمارمالادسوپ
چربی کرهماهیپاستیل پفیسس سویا
کاراملطعم دهنده هاخمیر بادامنشاسته
غذای گربه، غذای سگفوندانتسس مایونزخورش
کشکآب میوه، پالپ میوه و میوه کاملشیرتوت فرنگی
آب پنیرماست میوه ایگوشت چرخ کردهقند
گیلاسژلاتینشهدشربت
خمیر مرغخیار شوردسر موسچای
خوراک کنسرو گلیسیرین خوراکیخردلرب گوجه فرنگی
شکلاتگلوکزفرنیپوره گوجه فرنگی
ترشی با ادویهانگور فرنگیروغن زیتونسبزیجات
روغن نارگیلعسلپیازهاسرکه
شربت ذرتترب کوهیروغن نخلآب
روغن ذرتروغن کرچکروغن پنبه دانهماست
پنیر   کاتیجبستنیپاستا
مخمردارچینکره بادام زمینی

تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی

داشتن تجهیزات مناسب نقش مهمی در موفقیت بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌های تولید کننده محصولات نوشیدنی و غذایی بازی می‌کند، لذا این تجهیزات باید با دقت بررسی شود. کارشناسان ما تجارب و تجهیزات مورد نیاز برای پشتیبانی از کارخانجات تولید مواد غذایی و نوشیدنی دارا هستند.

دو کارخانه تولید محصولات نوشیدنی/غذایی از نظر تجهیزات به کار رفته در آن‌ها، با هم یکسان نیستند چون فرآیند تولید محصولات نوشیدنی/غذایی بسته به نوع محصول تولیدی، می‌تواند تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت باشد، همانطور که این قاعده در خصوص تجهیزات بسته‌بندی محصولات غذایی/نوشیدنی نیز صدق می‌کند. همچنین انواع مختلفی از تجهیزات پردازش محصولات غذایی/آشامیدنی وجود دارد، با این حال برخی از تجهیزاتی که ممکن است یک کارخانه تولید کننده محصولات نوشیدنی/غذایی نیاز داشته باشد، شامل موارد زیر می‌شود:

 • تجهیزات سردپرکنی (Cold Fill)
 • تجهیزات داغ پرکنی (Hot Fill)
 • تجهیزات اشباع نمودن نوشابه با گاز دی اکسید کربن  (Carbonation)
 • تجهیزات ضدعفونی کننده
 • تجهیزات پاستوریزه کردن
 • گیربکس‌های صنعتی
 • پمپ‌های صنعتی

این شرکت طیف متنوعی از راه حل‌ها را برای کاربردهای مختلف ارائه می‌دهد. شرکت سام تجهیز با تجربه در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز برای چالش برانگیزترین مصارف در سراسر کشور و به طور خاص مهارت‌ها و تخصص‌های زیاد، آماده تهیه و تامین تجهیزات مربوط به صنایع نوشیدنی و غذایی با قیمت‌های مناسب است.

به دلیل حساسیت بالای مواد غذایی و نوشیدنی و امکان فاسد شدن آن‌ها، باید ملاحظات ویژه‌ای درخصوص بهداشت و پاکیزگی در کارخانه‌های تولید محصولات غذایی و آشامیدنی به ویژه در خط تولید، مدنظر قرار بگیرند. به همین دلیل اغلب تجهیزات و ماشین‌آلات خط تولید کارخانه‌های صنایع غذایی و نوشیدنی از جنس استیل ساخته می‌شوند تا امکان تمیز کردن آن‌ها میسر باشد، همچنین گرید استیل این تجهیزات باید به گونه‌ای باشد که در برابر تمیزکننده‌های اسیدی و قلیایی به میزان کافی مقاوم باشد.

تجهیزات صنایع غذایی و نوشیدنی

یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی که در صنایع غذایی کاربرد ویژه‌ای دارد گیربکس، ویبره بدنه و پمپ‌های صنعتی بویژه  لوب پمپ ها و پمپ های مترینگ است که شرکت سام تجهیز توانسته است بهترین مدل‌های آن‌ها را از برندهای معتبر همچون Bonfiglioli ،SEW، NORD، Yilmaz.. تامین و به تولیدکنندگان عرضه نماید.

همچنین محصولات ویژه‌ای را با کلاس حفاظت بهداشتی، حفاظت ضد انفجاری و حفاظت پیشرفته ارائه می‌دهد که معمولاً کارخانه‌های صنایع غذایی و آشامیدنی به آن نیاز دارند.

گیربکس‌هایی که در گذشته برای ماشین‌آلات این صنایع مورد استفاده قرار می‌گرفت، قابلیت تامین این شرایط نیازمندی‌ها را نداشتند و سیستم‌های خنک کننده و فن استفاده شده بر روی آن‌ها موجب تجمع گرد و غبار و آلودگی در محیط می‌شدند. اما امروزه تجهیزات پیشرفته و مدرن جایگزین ماشین آلات قدیمی شده‌اند که ضمن برخورداری از مزایای جدید، معایب سیستم های قبلی را ندارند.

برای خرید و مشاوره در مورد گیربکس‌، پمپ و دیگر تجهیزات فنی مورد استفاده در صنایع غذایی و نوشیدنی با کارشناسان سام تجهیز تماس حاص فرمایید.

اسکرول به بالا