اینورتر

اینورتر دستگاهی الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. ولتاژ و فرکانس تولید شده می‌تواند به صورت دلخواه و بر اساس نیاز تعیین و به وسیله ترانسفورماتورها و مدارها کنترل شود.

اینورترها کاربردهای فراوانی دارند و در ابزارهای مختلف از منبع تغذیه کامپیوتر تا ابزارهای بزرگ حمل و نقل استفاده می‌شوند. عملی که این مبدل‌ها انجام می‌دهند عکس عملی است که یکسو کننده‌های جریان انجام می‌دهند.

اینورترها از نظر جریان ورودی تک فاز و سه فازند، اما جریان خروجی به صورت سه فاز است. در اینورترهای با توان بیش از 2.2 کیلو وات جریان ورودی فقط به صورت سه فاز است.

انواع اینورتر صنعتی

کاربرد اینورتر

به طور کلی اینوترها در سه حالت استفاده می‌شوند:

 1. گشتاور ثابت مثل اکسترودر، میكسر و کانوایر
 2. توان ثابت مثل كشش و دستگاه‌های مختلف
 3. گشتاور متغیر مثل پمپ و فن

به کمک اینورتر می‌توان سرعت یک موتور الکتریکی AC را به نحوی کنترل کرد که قدرت و گشتاور موتور کاهش پیدا نکند. اینورترها ظرفیت‌های مختلفی دارند و برای موتورهای الکتریکی با توان‌های مختلف از اینورتر متناسب با آن توان استفاده می‌شود. به دلیل عدم وجود قطعات متحرک این دستگاه‌ها از عمر مفید بالایی برخوردارند.

مزایای استفاده از اینورتر

از مزایای استفاده از اینورتر برای راه اندازی الکتروموترها می‌توان موارد زیر اشاره کرد:

 • بهینه‌سازی و کاهش انرژی
 • تعیین و تغییر سرعت موتور
 • تعیین جهت دور موتور بدون نیاز به کنتاکتور
 • کنترل اتوماتیک جریان با توجه به بار موتور
 • برنامه‌ریزی حرکتی موتور
 • حفاظت در برابر اضافه بار
 • کاهش جریان مورد نیاز برای راه‌اندازی
 • راه‌اندازی نرم و در نتیجه افزایش طول عمر مفید موتور
 • حفاظت موتور در برابر آسیب‌دیدگی بر اثر افزایش ولتاژ
 • امکان کنترل از راه

از اینورترها می‌توان بر روی پمپ، فن و كمپرسورها استفاده نمود که مزایای مثل کنترل دبی به وسیله سرعت موتور و عدم نیاز به کنترل کننده‌های مکانیکی، حذف شک راه‌اندازی، کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر قطعات مکانیکی را در پی دارد.

انتخاب اینورتر

انتخاب درست اینورتر درایور درست فقط بر اساس توان کار سختی است و احتمالاً به نتیجه مطلوب منجر نخواهد شد. لذا فاکتورهای دیگری نیز برای اطمینان از انتخاب اینورتر AC مناسب برای کاربرد مورد نظر وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه بیان شده است.

نوع کاربرد

گشتاور متغیر (VT) و گشتاور ثابت (CT) با رتبه بندی جداگانه برای هر کدام، دو نوع کاربرد متفاوت هستند. آگاهی از نوع کاربرد مهم است زیرا مشخصات اینورتر بر اساس آن تنظیم شده است. درصورتی که نمی‌دانید کدام یک را انتخاب کنید، انتخاب گشتاور ثابت (CT) توصیه می‌شود.

آمپر کامل بار (FLA)

مطمئن باشید که اینورتر انتخابی می‌تواند جریان مورد نیاز موتور را مدیریت کند. پلاک الکتروموتور را برای فهمیدن جریان بار بررسی کنید. اگر درایو با برق تکفاز تغذیه می‌شود، حتماً از رتبه‌بندی درایو برای تکفاز استفاده کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر درایو از یک فاز تغذیه کند، همیشه خروجی تحویل شده به الکتروموتور سه فاز است.

درجه حرارت

اینورترهای AC مقدار زیادی گرما تولید می‌کنند و می‌توانند از درجه بندی دمای اینورتر فراتر روند. به همین دلیل ممکن است به خنک سازی یا تهویه خارجی برای کنترل دمای نیاز باشد که در انتخاب اینورتر این مورد نیز باید در نظر گرفته شود.

فرکانس حامل

کمترین فرکانسی (هرتز) که موتور شما قادر به تحمل آن است، فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود.

ارتفاع

توجه داشته باشید که ارتفاع از سطح دریا (فرازا) در خنک سازی تأثیر دارد. بیشتر اینورترهای AC طوری ساخته شده اند که تا ارتفاع 1000 متری از سطح دریا خوب کار می‌کنند. اگر از اینورتر در ارتفاعات بالاتر از 1000 متر استفاده می‌شود باید توجه داشت که تأثیر منفی بر خنک سازی خواهد داشت.

اضافه بار

اکثر اینورتر درایوهای AC به گونه ای طراحی شده‌اند که با اضافه‌بار 15۰ درصد به مدت 60 ثانیه کار می‌کنند. به همین دلیل باید مطمئن شد که درایو انتخاب شده از پس شرایط اضافه‌بار که هنگام راه‌ندازی (startup) یا بارگیری اضافی متناوب مورد انتظار است، به خوبی برمی‌آید.

درجه حفاظت

اکثر اینورترهای AC با درجه حفاظت IP20 تولید می‌شوند که به این معنی است: محافظت در برابر تماس و نفوذ اجسام جامد خارجی بزرگتر از ø 12 میلی‌متر. این درجه، محافظت خاصی در برابر آب ندارد. اگر محیط اطراف اینورتر خشن‌تر است یا آب نیز در آن وجود دارد، باید سطح حفاظت (IP) بیشتری را انتخاب کنید.

جهت مشاوره فنی و استعلام و لیست قیمت انواع اینورتر با کارشناسان سام تجهیز تماس حاصل فرمایید.
شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴ – ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰
جهت مشاوره فنی رایگان و استعلام قیمت انواع اینورتر درایو با کارشناسان سام‌تجهیز تماس حاصل فرمایید. شماره‌های تماس: ۰۲۱۶۶۲۷۸۹۰۴ – ۰۲۱۶۶۲۶۸۹۲۰

مطالب مرتبط

 

عوامل خرابی اینورتر درایوها و جلوگیری از وقوع آن‌ها

یکی از نادیده گرفته شده‌ترین محصولات الکترونیکی مورد استفاده در اتوماسیون صنعتی، اینورتر است. به‌ندرت پیش می‌آید که یک قطعه از تجهیزات صنعتی، آن‌قدر ساده، …

عوامل خرابی اینورتر درایوها و جلوگیری از وقوع آن‌ها ادامه مطلب »

نگهداری و مراقبت ار اینورتر

نکاتی برای نگهداری اینورتر جهت افزایش عمر و بهبود عملکرد آن

اگر با نگهداری اینورتر درایو و نحوه مراقبت از اینورتر خود آشنایی ندارید اما می‌خواهید با داشتن اطلاعاتی مفید و کاربردی باعث افزایش ماندگاری و …

نکاتی برای نگهداری اینورتر جهت افزایش عمر و بهبود عملکرد آن ادامه مطلب »

اسکرول به بالا